180 reisijat ootas lennujaamas 24 tundi lennukit

 (48)
180 reisijat ootas lennujaamas 24 tundi lennukit
AP/Scanpix

Novembri lumetuisus Egiptusesse sõitma pidanud harrastussukeldujad ja nende pereliikmed pidid Tallinna Lennujaamas oma lendu 24 tundi ootama, saamata vahepeal mingit informatsiooni, millal lennuk neid sihtkohta viib.

Reisikorraldusfirmast Estour ostetud puhkusereis pidi algama 23.novembri õhtul kell 21.30. “Olgugi, et terve päeva oli möllanud lumetorm, ei tulnud reisikorraldajalt ühtegi viidet sellele, et väljumisega võiks olla probleeme,” rääkis Sharm el Sheikhi sõitma pidanud Kert Meidra Delfile. Lennujaama jõudes selgus, et tuisu ja lume tõttu on lennu aeg edasi lükatud. Lennukitäis rahvast, kokku 180 inimest, nende seas lapsi ja vanemaid inimesi ning lapseootel naine ootasid kannatlikult, millal lennujaam lumevangist vabaneb.

Lendu lükati pidevalt edasi

„Kogu aeg lükati lendu tunni võrra edasi,“ rääkis üks reisi ostnud inimestest Delfile. „Öeldi, et lennuk ootab Riias maabumisluba, siis räägiti, et lennuk on juba Egiptuses tagasi ja otsitakse asenduslennukit, siis et lennuk ei saa Riiast ära, sest lennujaama tasud on maksmata.“

Reisijad nägid, kuidas kesköö paiku lennujaamas lennuliiklus taastus, lennukid tõusid ja laskusid, kuid nende oodatud lendu ei kuulutatud ikka välja.

Soojad riided pagasisse ära andnud reisijad ei saanud ka koju magama minna, kuna pidevalt lubati, et “tunni aja pärast saab uut infot”.

Kogu selle aja jooksul pakuti reisijatele vaid kahel korral toidutalonge summades 75 ja 150 krooni. Nördinud reisijad avastasid, et selliste summade eest ei olnud võimalik lennujaama hindu arvestades isegi korralikku toitu saada.

Reisikorraldaja süüdistab lennujaama

Estouri juristi Ulvi Moesaare sõnul lasub põhisüü Tallinna lennujaamal, mis jättis reisifirma infosulgu.

„Meie juhatuse esimees oli samal reisil ja ka tema oli 24 tundi lennujaamas infopuuduses,“ sõnas Moesaar Delfile. „Ilmselt ei ole Eesti valmis kriisisituatsiooniks,“ nentis Moesaar lennujaama tööd kommenteerides.

Estouri esindaja sõnul oli tšarterlennuk suunatud Riia lennujaama, kus ta ootas Tallinna lennujaama maandumisluba. „Kui oleksime teadnud, et meie lennuk 12 tunni jooksul õhku ei tõuse, oleksime paigutanud inimesed hotellidesse,“ sõnas Moesaare veendunult. „Meile anti kogu aeg lubadusi, et tunni aja pärast saab lennuk maandumisloa.“

Lennujaam süüdistab reisikorraldajat

Tallinna lennujaama turundusdirektor Eduard Tüüri sõnul on tegemist erakordselt tüüpilise käitumisega reisikorraldaja poolt, kes süüdistab oma tegematajätmistes lennujaama.

Lennujaama turundusosakonna poolt selgitati Delfile, et lennuki väljumise ja saabumise aegade kohta saadab lennujaamale teavet lennufirma või tema esindaja.

AMC Airlinesile saadetud päringutele selle kohta, millal lennuk Riiast Tallinnasse jõuab, ei saanud lennujaama peadispetšerteenistus kuni esmaspäevani vastust. Seetõttu ei olnud ka Tallinna lennujaama infol võimalik vastavat teavet anda.

Lennujaamast kinnitati, et lennujaama peadispetšerteenistus helistas esmaspäeval 24.novembril korduvalt Riiga ja oli kontaktis ka reisikorraldaja Estouri esindajatega, mille tulemusena saadi keskpäeval infot lennuki saabumise kohta Tallinna. Estouri tellimuslend saabus Tallinna 24.novembril kell 18:56 ja väljus Sharm el Sheikhi kell 20:12.

„Ilmast tingitud hilinemiste korral toimetatakse reisijad sihtkohta esimesel võimalusel, kuid äärmuslikes ilmaoludes nagu siis valitsesid ei ole võimalik täpsemalt sellise võimaluse saabumist prognoosida. Lennuki maandumise võimalikkuse ja ohutuse eest vastutab ja lendamise otsustab lennuki kapten tuginedes faktilistele ilmaoludele ja vastava info edastamine muudele osapooltele on vedaja ülesanne,“ kinnitati Tallinna lennujaamast.

“Lennukoridori vabanemise kohta saab infot anda ikka vaid lennudispetšer,” ei saa Moesaar lennujaama selgitustest aru. “Kui on tehtud muudatused lennuplaanis, siis annab lennujaam ka uue plaani.”

Pahased reisijad, kes lennujaama ja reisikorraldaja vahelise infosulu pärast kannatama pidasid, ei ole saanud tänaseks isegi mitte ametlikku vabandust ebamugavuste pärast.