18 päeva ametis püsinud Repinski tegi taasiseseisvunud Eesti rekordi

 (151)
Uue valitsuse esimene istung
Foto: Tiit Blaat

Täna vabastas president ametist maaeluminister Martin Repinski, kes oli ametis 23. novembrist. Kokku töötas Repinski ministrina 18 päeva. See on taasiseseisvunud Eesti rekord.

Küll aga oli esimese vabariigi ajal üks minister, kes püsis ametis veel vähem. Friedrich Akeli valitsuse sõjaminister Hans Kurvits nimetati ametisse 11. novembril 1924 ja ta püsis ametis 26. novembrini 1924 ehk vaid 16 päeva.

Kurvitsa ametist lahkumise asjaolud on ebaselged. Akeli valitsus lahkus ametist kolm nädalat hiljem ning Kurvitsale ei nimetatudki asendajat. Kurvits oli samal ajal ka piirivalve ülem.

18 päeva ehk Repinskiga sama palju oli minister Jaan Tõnissoni neljanda valitsuse kohtu- ja siseminister oli Ernst Ein. Tema püsis ametis 4. oktoobrist 1933 kuni 21. oktoobrini 1933. Ein pidi juba 18 päeva pärast ametist lahkuma, sest Tõnissoni valitsus kukkus ja uues, Konstantin Pätsi valitsuses tal kohta polnud.

Vaid natuke kauem pidas vastu Jaan Teemanti kolmanda valitsuse välisminister Aleksander Hellat, kes töötas 11. novembrist kuni 9. detsembrini 1927.

Tollal oli veel lühiajalisi ministreid. Otto Strandman oli Friedrich Akeli valitsuse välisminister 26. märtsist 14. maini 1924, asudes peale seda tööle rahaministrina.

Samas Akeli valitsuses oli rahaminister Karl Baars 1. aprillist 14. maini 1924.

Taasiseseisvunud vabariigis on valitsused olnud stabiilsemad ja seega on ka ministrid püsinud pikemalt oma kohtadel. 17. märtsil 1997 Mart Siimanni valitsuse siseministrina alustanud Riivo Sinijärv vabastati ametist 29. aprillil 1997 ehk 43 päeva möödudes.

Seotud lood:

21. veebruaril 2005 varem ametist vabastatud välisminister Kristiina Ojulandi asemel välisministriks saanud reformierakondlane Rein Lang oli ametis 13. aprillini 2005 ehk 51 päeva. 13. aprillil 2005 astus ametisse Andrus Ansipi esimene valitsus, mille välisminister oli Urmas Paet, Lang jätkas justiitsministrina.

Kaks kuud püsis ametis Siim Kallase valitsuse siseminister Toomas Varek, kes oli minister 10. veebruarist 2003 – 10. aprillini 2003. Seejärel valitsus vahetus ja Vareki tollane partei Keskerakond ei jätkanud valitsuses.

Varek sai ministriks, sest tema eelkäija Ain Seppik pidi tagasi astuma, kuna ta oli nõukogude ajal kohtunikuna töötades teisitimõtlejaid vangi mõistnud.

Omaette kurioosum on Ado Birgi valitsus, mis püsis 1920. aastal ametlikult kolm päeva, aga sisuliselt vaid 40 minutit. See valitsus ei hakanudki kunagi sisuliselt tööle, sest Birk teatas, et see valitsus ei saa töötada.

Ühtegi skandaali tõttu nii kiirelt lahti lastud ministrit nagu Martin Repinski Eesti ajalugu ei tea.