EV100 peret
EV100 peret on sari, kus kohtume vabariigi sünnipäeva eel nendega, kellest meie riik koosneb. Eesti inimeste ja Eesti peredega. EV100 peret lood toovad teieni vabariigi sünnipäevani Eesti Päevaleht, LP, Maaleht, Ekspress, Delfi

EV 100 peret | Malekuninganna Merike Rõtova: “Meie peres ei õpetata lastele käike, kui keegi mängib, siis laps näeb kõrvalt ja õpib”

 (1)

Merike Rõtova perekond on väga eriline: suguvõsa esimesed malemängijad olid tema vanemad ja nüüdseks on võistlustel käijad juba ka Merikese väiksed lapselapsed.

Seda, millal ta maletama õppis, Merike ei mäleta. “Meie peres on alati olnud malelaud laual. Millal ma mängima hakkasin, ma tõesti ei teagi,” arutleb ta.

Merikese isa, 1911. aastal sündinud Oskar Kuningas mängis malet Eesti meistrivõistluste tasemel ja tema abikaasa, Merikese ema Elsa Kuningas kohalike võistluste tasemel. Nii polegi midagi imestada, et Merikesele jäi mäng külge justkui iseenesest. Ka tema abikaasa Boriss Rõtov oli kõva maletaja.

Ja samamoodi, ütleb Merike, on maletama õppinud ka tema lapsed ja lapselapsed. “Meie peres ei õpetata lastele käike, aga kui keegi mängib, siis laps ju kõrvalt näeb ja õpib,” ütleb Merike, nagu oleks lasteaiapõlves malekäikude selgeks õppimine maailma kõige tavapärasem asi.

Merike näeb malet Eesti ajaloo ühel perioodil ka rahva ühendaja. “Paul Keres oli meie jaoks väga tähtis, sest ta hoidis rahva usku üleval, et ka eestlane suudab midagi teha. Maailmas ei ole rohkem maletajaid, kes oleks olnud paberrahal,” ütleb ta. Vaata videost!