Rublamaksed pole Venemaale gaasi eest mõeldavad, sest see tähendaks tehinguid Venemaa keskpangaga, mis on sanktsiooni all, ütles energeetikavolinik Kadri Simson. Kui Venemaa peaks gaasikraanid kinni keerama suudetakse EL-is tagada inimeste esmavajadused gaasi osas tuleval talvel. Tööstuses võivad aga piirangud olla vajalikud.

Gazprom lõpetas nö näitlikuks karistamiseks Poola ja Bulgaaria gaasitarned, kes keeldusid rublades maksmast Venemaale gaasi eest. Kuidas Poola ja Bulgaaria sellest üle saavad ja teiseks, mis edasi saab, kui Venemaa kavatseb järjest hakata teistegi riikide kraane keerama kinni, kes keelduvad rublades maksmast?

Meil oli eile erakorraline Euroopa Liidu riikide energeetikaministrite kohtumine, kus koordineeriti vastust, et ei tekiks küsimust, et äkki mõni ikka kuskil salaja maksab rublades ja paneb teised selega halvemasse olukorda. Kõik ministrid kinnitasid seal, et nad on selgelt aru saanud, et rublamaksed nagu Putini ukaas seda ette näeb, on vastuolus kehtivate sanktsioonidega.

Ja kõik väljendasid oma toetust Poolale ja Bulgaariale ka tegelikes tegudes. Bulgaaria aastane gaasitarbimine on suhteliselt väike, nad ei kasuta gaasi näiteks keskkütteks. Bulgaariale saab abi pakkuda Kreeka. EL-i rahastamisega on kohe-kohe valmis saamas uus Bulgaaria-Kreeka gaasiühendus. See on töös ja peaks suvel peaks minema käiku. Just täna avatakse Kreekas veel teine LNG terminal.

Poola oli valmis Vene gaasist vabanema juba selle aasta lõpus. Nende pikk leping Gazpromiga saab läbi, uus leping on sõlmitud Norra Equinoriga 10 miljardile kuupmeetrile aastas. Oktoobris on valmis nn Balti toru ehk Poola-Taani gaasiühendus, ms on ka Euroopa kaasrahastatud. Ja sellest nädalast on töös nn GIPL ehk Poola-Leedu gaasitoru. Poola on juba broneerinud seega teatavad mahud Leedu Klaipeda LNG terminalis ja lisaks on Poolal endal LNG terminal, kus nad teevad täiendustöid, et mahte suurendada. Oma tarbimise katavad nad põhimõtteliselt Norra gaasiga ära ja see on lepingutega kaetud.

Lisaks oli Poola valmis selleks olukorraks, sest olid valvsad. Nende maa-alune hoidla on 82% praeguseks täidetud.

Praegu jätkavad nad sama gaasi tarnet, mida nad on kasutanud eelmise aasta lõpust, kui Venemaa sulges Jamali gaasitoru ehk Saksamaa saadab neile veel gaasi.

Nüüd, kes on järgmine – kes seda teab. Me aga andsime selged juhised EL-i firmadele: maksta tuleb vastavalt lepingutele, lepingud on eurodes või dollarites. Ja lepingutes on selgelt kirjas, et üks pool ei saa ühepoolselt lepingut muuta. Seega igasugune Gazpromi nõudmine, et ma nüüd muudaksin valuutat, on soov lepingut muuta, millega ei pea nõustuma ja millega me kindlasti ei soovita nõustuda.

Kas see soovitus on vabatahtlik, sest kurikuulsast Ungarist on ju olnud kuulda teateid, et nemad maksavad rublades…

Nad ei saa ju rublasid! Rublade saamine tähendab ju tehingut Venemaa keskpangaga ja Venemaa keskpank on sanktsiooni all. Kui sul enda rublareservi pole – mida EL-i ettevõtetel ju pole – siis pole see võimalik.

Aga skeem, mille venelased välja mõtlesid, kus makstakse valuutas Gazprompanka ja seal siis konverteeritakse raha rubladeks, on lubatud?

Aga see ongi see, et makse gaasi eest lõpetati eurodes, Gazprom võib nende eurodega teha, mida tema tahab. Meil ei ole tõepoolest ei ole õigust kellelegi öelda peale raha maksmist ostu eest, mida selle rahaga siis teha. Kui tehing on lõpetatud eurodes, siis kaitseb see ka ettevõtteid, sest kui tehinguid hakatakse lõpetama rublades, siis kes otsustab rubla vahetuskursi? Arvad täna, et saad väga konkurentsivõimelise hinnaga gaasi, aga, kes annab garantii, et rubla kurssi ei muudeta väga ebasoodsaks.

Siin samas Europarlamendi saalis küsiti palju teie käest, et kui valmis on Euroopa selleks, et kui ühel või teisel põhjusel peaks Vene gaasi täielik kinnikeeramine toimuma. Kui valmis me tegelikult selleks oleme?

Me tõstsime oma valmisolekut katkestusteks juba jaanuari esimestel nädalatel. Signaalid olid sellised, et ei saa kindel olla, et vastaspoolel on soov käituda usaldusväärse tarnijana. Kaardistasime ära kõik regionaalsed plaanid, kuidas üht või teist liikmesriiki saab aidata alternatiivsete tarnetega. Loomulikult on keerulisemas olukorras riigid, kes on maismaa piiriga. Väheke kergem on aidata neid, kel on LNG terminalid. Mitu liikmesriiki on juba teada andnud, et nad on sõlminud lepinguid väga kiiresti kohale toodavateks ujuvateks terminalideks.

Teatavasti on Euroopa Komisjoni plaanis nüüd kohe-kohe välja tulla vist uute sanktsioonide paketi ettepanekuga. Kui seal sees on ka energia, mida on kaua oodatud, siis võib see ju ka riske kaasa tuua?

Me peame olema valmis, et otsus gaasikraanid kinni keerata ei tule EL-i poolt konsensusliku sanktsioonina vaid Venemaa Gazprom ei täida oma kohustusi. Selleks on erakorralised plaanid paigas, me oleme väga intensiivselt otsinud alternatiivseid gaasimahte igalt poolt maailmast. Ise tulin alles äsja tagasi taas USA-st.

Kui see peaks juhtuma, siis võib see tähendada, et eeloleval talvel tuleb üle Euroopa ka vähem gaasi tarbida?

See tähendab seda, et me kindlasti täidame ära elanikkonna esmavajadused. Majad kütteta ei jää. Aga tööstusele võib ta tõesti tähendada teatavaid piiranguid. Ja oma energiavarustuse tagamise plaaniga andsime teada, et aasta lõpuks võime me saada lahti kahest kolmandikust Vene gaasist. Ühe kolmandiku me katame ära teiste tarnetega ja teise kolmandiku katame energiasäästu ja taastuvate energiaallikatega. Väga palju kasutatakse gaasi seni ka elektritootmiseks, mis on olnud probleemiks, sest sellise hinnaga on teinud elektri hinnad rekordeid just seepärast, et on kasutatud gaasi. Ka normaalse turu toimimisega oleks väga otstarbekas asendada gaasielektrijaamad millegi muuga. Kahe nädala pärast tuleme välja selge juhtnööriga, õigusliku algatusega liikmesriikidele, kuidas lühendada loamenetlusi tuule- ja päikeseparkidele.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid