Just kevadel otsustavad paljud inimesed alustada jooksmisega, kuna ilusate ilmadega on lihtsam rutiini saavutada, mille baasilt hiljem sügise saabudes treeningutega jätkata. Nimelt peetakse jooksmist üheks kättesaadavamaks spordialaks: esiteks on sel tervise jaoks palju eeliseid ja teiseks ei nõua selle harrastamine erilisi tingimusi ega investeeringuid. Jooks tugevdab meie südame-veresoonkonna süsteemi ja lihaseid, aitab hoida tervislikku kehakaalu, maandab stressi ja parandab meeleolu. Kuidas aga jooksmisega alustada ja see endale meeldivaks muuta?

Pane paika enda ootused ja eesmärgid

Nagu ka muude projektidega alustades, tasub jooksmisega algust tehes läbi mõelda, mis on selle tegevuse eesmärk – kas joosta lihtsalt keha liigutamise nimel või teha seda motivatsioonist osaleda sügisesel jooksuüritusel? Sportimise puhul ei tasu aga täiesti algajana utoopilisi eesmärke seada, kuna sellisel juhul on vigastused ja motivatsioonilangus kerged tulema. Siinkohal võiks algaja jooksja anda endale hoopis lihtsamad lubadused, nagu näiteks tegeleda kolm korda nädalas liikumisega.

Kui aga mõte rahvaspordiüritusest on innustav, saab ka algaja jooksja end tänu tänapäeva kaasaegsetele võimalustele võistlusdistantsi läbimiseks treeningkava abil ette valmistada. Näiteks uue nutikella Huawei Watch GT Runner pakutav jooksukava on sedavõrd nutikas, et võtab treeningute ajal arvesse nii kella kasutaja füüsilist vormi kui ka keha tagasisidet, et siis nende näitajate põhjal kava automaatselt kohandada ja sobivamaks muuta – justkui tegemist oleks päris treeneriga.

Ära pinguta üle liiga kiire tempoga

Kes ei ole varem jooksmisega tegelenud, võiks treenerite soovitusel alustada esmalt hoopis kiiretempoliste pooletunniste jalutuskäikudega. Sellised käigud saab tasapisi muuta intervalltreeninguks ning läbida distantsi vaheldumisi kõndimise ja jooksmisega, tehes mõlemat näiteks üks minut. Nii saab pakkuda kehale lühikest taastumisaega ja alles aja möödudes jooksu osakaalu suurendada. Paljude algajate jaoks on see lihtsaim viis vastupidavuse suurendamiseks, ilma et see keha üleliia koormaks.

Lisaks on algajal jooksjal oluline hoida rahulikku tempot, sest vastasel juhul võivad treeningu tagajärgedeks olla ebamugavustunne, frustratsioon või isegi ülekoormusest tingitud vigastused. Treeningintensiivsuse jälgimisel on suureks abimeheks jooksukell, mille ekraanilt näeb nii südamerütmi, tempot kui ka distantsi. Neist esimene on jooksja jaoks eriti määrava tähtsusega, sest aitab vältida üleliia kõrge pulsiga treeningut ja enda väsitamist. Jooksukellade maailma tähe, Huawei Watch GT Runneri arendamisel on just seetõttu pööratud erilist tähelepanu südametöö ja jooksumõõdikute monitoorimisele, mis on olulised nii algaja kui ka edasijõudnud sportlase jaoks.

Olulisim on kujundada endale jooksurutiin

Jooksutempost või läbitud distantsist veelgi olulisem on endale püsiva harjumuse kujundamine. Paljude treenerite sõnul on treeningutega regulaarsuse saavutamine just see, mille abil lõpuks eesmärkideni jõutakse. Kõige raskem on alati alustada ja esialgu peakski minema kogu aur rutiini kujundamisele. Kui harjumus on juba kord loodud, saab tasapisi hakata ka koormust suurendama. Harjumuse tekkimiseks piisab, kui käia nädalas jooksmas kaks või kolm korda.

Harjumuse kujundamiseks saab pidada treeningpäevikut, kuhu märkida üles oma jooksukorrad, juhul kui puudub randmel kantav jooksukell, mis ise seda infot salvestab. Kui kasutada lisaks jooksukellale ka näiteks mõnda Huawei telefoni ja Huawei Healthi äppi, siis salvestub see info automaatselt ja annab mugavalt ülevaate, mitu treeningut sai tehtud viimase nädala ja kuu jooksul või kui intensiivsed need treeningud olid. Igal juhul pakub oma saavutuste teadvustamine ja jälgimine palju motivatsiooni!

Liigu koos teistega või jaga oma saavutusi teistega

Ehk oled just seda tüüpi inimene, kelle jaoks kilomeetrid mööduvad justkui kiiremini, kui neid kellegagi koos läbida? Kui jah, siis tasub mõelda jooksugrupiga liitumise või jooksukaaslase leidmise peale. Sarnaselt mõtlevate ja samu hobisid jagavate inimestega suhtlemisel on tohutu väärtus ning omades sõpru, kes on samuti jooksmisest huvitatud, saab vahetada kogemusi ja olla üksteisele toeks ka motivatsiooni langemise korral. Nii näiteks tasub laadida telefoni sportimisrakendused, nagu adidas Running, kus sõpradega koos oma tulemusi jagada ja üksteist motiveerida.

Kui eelistad aga pigem üksi liikumist, annavad tänapäevased nutiseadmed võimaluse oma saavutusi ka teistega jagada – virtuaalselt. Paljud liikumist monitoorivad seadmed lasevad treeninguid jagada ka sotsiaalmeedias, võimaldades selle abil oma perel ja sõpradel samuti oma jooksueesmärkide saavutamisele kaasa elada. Ühenda seade ka pulsivööga ja saad oma jooksutreeningu kohta kellale veelgi täpsema info, mida jagada!

Anna kehale aega taastumiseks

Jooksmisega alustajad teevad sageli vea, et alustavad esialgse motivatsiooni tuhinas liiga suure koormusega, jooksevad varakult pikki distantse või ei anna kehale piisavalt aega taastumiseks. See kõik võib aga viia kiire väsimuse ja ebamugavustundeni, mis võib omakorda tekitada tahtmise jooksutreeningutele hoopis kriips peale tõmmata.

Negatiivsete emotsioonide vältimiseks võiks kehale anda jooksmisest vähemalt päeva puhkust, et organism jõuaks sooritusest taastuda ja end koguda. Kui jälgida treeninguid Huawei Healthi äpiga, saab näha nii treeningute analüüsi kui ka nende põhjal välja pakutud taastumise graafikuid. Iga sportlase jaoks on olulisel kohal puhkus ja vajalik hulk unetunde. Ka nende jälgimisel saab võtta appi Huawei GT Runneri jooksukella, mis toetab kasutajat treeningust taastumise ajal ja aitab monitoorida ka une kvaliteeti. Seega – kui teha kõike tasakaalukalt, võib uuest jooksuhobist kujuneda peagi hea viis enda laadimiseks!

Jaga
Kommentaarid