9. jaanuaril tähistatakse Bosnia serblaste iseseisvuse väljakuulutamist 1992. aastal, millele järgnes sõda, milles hukkus 100 000 inimest. Lisaks on see päev õigeusu usupüha, vahendab Reuters.

Just selle religioosse komponendi tõttu kuulutas Bosnia põhiseaduskohus serblaste püha ebaseaduslikuks, sest see diskrimineerib katoliiklastest horvaate ja moslemitest bosniakke.

Republika Srpska suurimas linnas Banja Lukas võttis paraadist osa üle 800 relvastatud politseiniku, sealhulgas terrorismivastaste üksuste liikmed, sandarmeeria ja ratsavägi, kes marssisid koos tudengite, sõjaveteranide ja sportlastega.

Pealtvaatajad ja marssijad lehvitasid Serbia lippe. Lauldi serblaste patriootlikke ja kristlikku päritolu rõhutavaid laule.

Bosnia ühendatud relvajõudude serblaste rügement osa ei võtnud, kuigi on teinud seda varasematel aastatel. Selle asemel oli fookus sõjaväestatud politseijõududel.

„Serbia rahval ei ole ilma riigita vabadust,” ütles Dodik oma kõnes.

Vene-meelne marurahvuslane Dodik on korduvalt ähvardanud serblased Bosnia relvajõududest, maksusüsteemist ja kohtusüsteemist välja viia ning tekitada oma institutsioonid.

Eelmisel kolmapäeval kehtestas USA Dodikile uued sanktsioonid korruptsiooni ja Bosnia territoriaalse terviklikkuse ohtu seadmise eest.

Euroopa Liit teatas eile, et Bosnia serblaste juhtkond riskib ka Euroopa Liidu sanktsioonide ja abi kaotamisega, kui jätkab pingete õhutamist.

„EL mõistab kindlalt hukka negatiivse, lõhestava ja ässitava retoorika, mida kasutasid Republika Srpska liidrid 9. jaanuari tähistamisel sel pühapäeval,” teatas Euroopa Komisjoni esindaja.

Selline tegevus on täielikus vastuolus püüetega ühineda Euroopa Liiduga, milline väljavaade saab põhineda ainult ühelainsal ja ühtsel Bosnial, teatas Euroopa Liidu esindaja.

„Kui olukord peaks veelgi halvenema, võtab EL kasutusele oma laialdase tööriistakasti, sealhulgas olemasoleva EL-i sanktsioonide raamistiku, ja vaatab üle üldise EL-i abi,” öeldi avalduses.

Dodiki separatistlik retoorika on pannud serbia marurahvuslasi provotseerima erinevaid intsidente, näiteks tulistama mošeede juures palvete ajal õhku, ülistama süüdi mõistetud sõjakurjategijaid ja moslemeid ähvardama.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid