Peaminister Kaja Kallas alustas pressikonverentsi Covid-pandeemia teemaga ning andis teada, et vaktsineerimata inimeste isolatsioonikohustust lähikontakti korral lühendatakse kümnelt päevalt seitsmele. "Testimine ei saa hiidlaine ajal senisega võrreldavalt sujuv olla, seda näeme ka teistes riikides. Enda kaitsmiseks tuleks vaktsineerida. Kellel on vaktsineerimisest piisavalt möödas, peaks tegema tõhustusdoosi," ütles valitsusjuht.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik juhtis tähelepanu, et sel aastal on olnud mitmeid päevi, kus intensiivravi koroonapatsientidest 100 protsenti on vaktsineerimata. "Meil oli mullu lootus, et deltatüvi jääb viimaseks, ent täna on selge, et nii ei lähe," nentis minister. Ta lisas: "Oleme punasel ehk väga kõrgel riskitasemel. Samas sõltub riskitase suuresti sellest, mis on inimese enda vaktsineeritus. Kes on vaktsineeritud või läbi põdenud, aga pole tõhustusdoosi teinud, on keskmise riskitasemega. Võrdlemisi turvaliselt saavad tunda end need, kes on tõhustusdoosi teinud."

Pandeemia asemel võib aasta teemaks saada hoopis julgeolek

Kaitseminister Kalle Laaneti sõnul näitab Venemaa vägede liikumine Kasahstani seda, et tekitatakse "julgeolekuudu". Laanet: "Me ei saa olla kindlad selles, kuhu tuleb sõjaline löök. Märgid näitavad, et võidakse rünnata Ukrainat." Ta tõrjus endise kaitseväe juhataja ja tema reformierakondlasest parteikaaslase Ants Laaneotsa kriitikat seoses Ukrainale haubitsate lubamisega: "Me räägime sellest, et kui peaks puhkema reaalne konflikt, oleme valmis abi andma. Kõnealuseid haubitsaid ei ole Eestile enam vaja, sest meile on tulemas uued relvad."

Välisminister Eva-Maria Liimets andis teada, et homsel NATO välisministrite kohtumisel homsel NATO välisministrite kohtumisel arutame Euroopa julgeolekuarhitektuuri, Ukraina abistamist ning seda, mida arutada 12. jaanuari NATO-Venemaa nõukogu kohtumisel. "Euroopa julgeolekuarhitektuuri puudutavad kokkulepped on täitmiseks kõigile riikidele, ka Venemaale," ütles minister.

Pressikonverentsi lõpuosas küsiti temalt ka eelmise välisministri Urmas Reinsalu kriitika kohta, mille kohaselt olevat Kallase valitsus julgeolekukriisis passiivne ning et tuleks nõuda konsultastsioone. Peaminister: "Konsultatsioonid käivad pikalt juba. Me oleme kogu aeg seal laua taga. Kui me ütleme ühtäkki keset konsultatsioone, et nüüd tuleb alustada koalitsiooniga, oleks see jabur. Räuskajat ei kuulata. Meile helistatakse, meie käest küsitakse. Konsultatsioonid käivad kõigi riikide vahel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid