Istung algas kell 10. Volini kaitsja Merike Allikmäe palus kuulutada istungi kinniseks. Ta viitas, et see oleks kohtualuse perekonna ja eraelu kaitseks. "Kuivõrd tulevad arutamisele tema käitumine, terviseseisund, eluhoiakud ja eraelu," selgitas ta.

Volin toetas oma kaitsja taotlust. Kohus rahuldas soovi: istung jätkus kinnisena ehk ajakirjanikud seda jälgida ei saanud.

Otsust on oodata tuleval nädalal.

Volin ja tema poeg, riigireetmise toimepanekul kaitseväe peastaabis töötanud Deniss Metsavas vahistati 2018. aasta 3. septembril.

Mulluses kapo aastaraamatus seisab, et Metsavas ja Volin abistasid GRU-d Eesti vabariigi iseseisvuse, sõltumatuse ja territoriaalse terviklikkuse vastu suunatud vägivallata tegevuses ning kogusid ja edastasid Venemaale vastavalt sealt saadud ülesannetele asutusesiseseks kasutamiseks mõeldud ja salastatud teavet Eesti riigikaitse, kaitseväe, kaitseliidu ja sõjaliste liitlaste kohta.

Metsavas töötas GRU heaks üle kümne aasta. GRU värbas Metsavase juba 2007. aastal ning järgnevate aastate jooksul abistas ta Vene sõjaväeluuret, kogudes asutusesisest teavet ja riigisaladusi, et neid GRU-le edastada.

Avameelses The Atlanticule antud intervjuus rääkis Metsavas, et temas elas aastaid kaks inimest ja et Eestis elava venelasena soovis ta sulanduda Eesti ühiskonda. Kaitseväkke astumine aitas tal väga hästi integreeruda. "Ma ei teadnud isegi Eesti hümni sõnu," rääkis Metsavas oma noorukieast.

Volini kohta on avalikkuseni jõudnud vähem infot. Ta on sündinud 1953. aastal ja ta oli seotud sõjaväelise tegevusega aastatel 1971–1979.

2014. aasta paiku lähenes Vene luureteenistus Volinile, sest kaitseväelastele olid 2014. aasta Venemaa agressiooni tõttu Ukrainas kehtestatud Venemaale minemiseks suuremad piirangud.

Vaja oli info vahendajat, kullerit. Nad üritasid teha kõikvõimaliku, et Metsavasega kontakt säilitada. Metsavase isast saigi siis Eesti ja Venemaa vaheline infomuul.

Uurimisega kogutud tõendid olid veenvad ka süüdistatavatele ja seetõttu päädis juhtum kokkuleppemenetlusega. 2019. aasta veebruaris tunnistas Harju maakohus nad süüdi riigireetmises ja asutusesisese teabe sealt välja edastamises ning mõistis Metsavasele karistuseks 15 aastat ja kuus kuud ning Volinile kuus aastat vangistust.

"Kindlasti oli see kohtuotsus märgilise tähendusega, kuna Eesti vabariigi iseseisvuse taastamisest alates ei olnud Eestis kaitseväe ohvitseri riigireetmise eest süüdi mõistetud," rõhutas kaitsepolitsei aastaraamatus.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid