Vene propagandakanal RT, endise nimega Russia Today, opereerib ka saksakeelset väljaannet RT DE. RT saksa harul on kontor Berliinis ning nad avaldavad uudiseid ja videolugusid veebis, kuid telekanalit avada ei tohi - Saksamaa ei anna teleõiguste litsentse välismaistele riigimeediakanalitele.

16. detsembril märgati, et RT DE on siiski alustanud satelliitside vahendusel teleprogrammi pakkumist. Saksa meedianõukogu sõnul kasutati selleks "küsitava päritoluga" Serbia litsentsi.

"Selle programmi jaoks ei ole litsentsi taotletud ning MABB (Berliini-Brandenburgi meedialiit) pole seda ka andnud," ütles meedialiidu esindaja RFE/RL'ile. Litsentsita tegutsemise tõttu algatati menetlus, mis võib päädida kanali keelamise ning kuni 500 000 eurose trahviga.

Korduvad katsed ja JOKK

RT DE on üritanud telekanalit avada ka varem. Augustis prooviti selleks vajalik litsents saada Luksemburgist, mis keeldus, kuna RT DE tegevus asub Berliinis. Et meediamajal õnnestus nüüd litsents hankida Serbiast, saadi teada alles siis, kui kanal satelliitlevisse ilmus.

RT DE sõnul on Serbia litsents täiesti legitiimne - nad viitavad piiriülese televisiooni Euroopa konventsioonile, mille alusel pidavat Saksamaal teleprogrammi ülekandmiseks saama kasutada iga konventsiooniga liitunud riigi litsentsi. 1989. aastal vastu võetud konventsiooniga, mille eesmärk on hõlbustada osalisriikide vahelist televisiooniprogrammide piiriülest edastamist, on liitunud ka Eesti.

Euroopa audiovisuaalse massimeedia nõukogu esindaja peab argumenti jaburaks.

"Meie hinnangul allub Saksamaal registreeritud ja töötav ettevõtte Saksamaa seadustele, seega peaks Saksa telelitsentsi saamiseks seda ka Saksamaal taotlema," ütles ta.

RT opereerib lisaks saksa harule ka RT Arabic, RT en Español, RT America, RT UK, RT France ja RT International kanaleid. Möödunud aasta suvel keelustati Lätis ja Leedus kõik RT kanalid, Eesti pole sarnast sammu astunud.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid