„Ei ole märke, et viirus hakkab lähemal ajal kaduma või alla andma. Seega tuleb nüüd mõelda, milline on Eesti tee,“ ütles president Karis. „Ideaalis võiks see toetuda omavahelisele usaldusele, mitte käskudele ja keeldudele – kui on vaja, panen maski ette, kui on vaja, teen tõhustusdoosi, kui on vaja, küsitakse restoranis vaktsineerimistõendit. Just need tegevused on lahendus. Riigi sulgemine pole lahendus. Juba praegu näeme ühiskonda halvavaid kõrvalmõjusid, näiteks takistusi plaanilise raviga haiglates või noorte vaimse tervise probleemide süvenemist,“ lausus vabariigi president.

Riigipea sõnul on võimu ja inimeste omavahelise usalduse üks eeldus, et valitsus suudab võimalikke järgmisi viirusepuhanguid hallata sisemiselt ühtsel häälel ja selgete sõnumitega, olles paika pannud selgetel olukorra hindamise indikaatoritel tugineva tegevuskava.

„Ühtsel häälel tähendab ka keskvõimu ja omavalitsuste ühtset tegutsemist, mitte endale kasulike punktide vastastikku noppimist, samuti valitsuse ja tema nõuandjate ühtsel häälel kõnelemist, et avalikkust müraga mitte eksitada,“ lisas president Karis.

Riigipea ütles, et ei näe, kuidas järjest uued ja uued piirangud võiksid suurendada immuunsust, sest tõhus vahend on ikkagi vaktsineerimine. „Piltlikult öeldes on kõigil eluterve mõista, et autorehvid tuleb vahetada juba siis, kui lumepilved kogunevad, mitte hakata sellele mõtlema alles siis, kui tee on kattunud jäitega,“ sõnas vabariigi president.

President Karis peab vajalikuks regulaarseid kohtumisi riigikogu esimehe ja peaministriga. Nüüdsel kohtumisel peaminister Kaja Kallasega räägiti pikemalt ka valitsuse sisekliimast.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid