Kuna koroonanakatumine on tõusnud ka sealkandis Euroopat drastiliselt, kehtestas Holland hiljuti kolmenädalase COVID-piirangutega seotud meetmete programmi, mis hõlmab eneses muuseas ka COVID-vaktsiinipassi nõuet ning vaktsineerimata inimestele ligipääsu vähendamist teatud teenustele.

Üle maailma tuntud Hollandi sadamalinnas, Rotterdamis, kogunesid eile seepeale linna tuiksoonele oma meelsust näitama mitmed sajad inimesed. Meeleavaldus kasvas aga üle öiseks mässuks - ühel hetkel läksid käiku kivid ja ilutulestik, mida hakati pilduma korda valvanud politseinike suunas. Lisaks süüdati põlema ka korravalvurite ametiautosid.

Olukord muutus politseinike hinnangul üsnagi kiiresti neile eluohtlikuks. Sel põhjusel tulistasid korrakaitsjad algselt hoiatuslaske õhku, ent kuna oht nende elule ei vähenenud, suunati tuli ka meeleavaldajate pihta.

Kokku sai viga teadupärast 7 inimest, sealhulgas ka politseiametnikud. Sündmuse jooksul arreteeriti kokku 20 isikut.

Vägivalla tõttu kehtestati linnas eriolukord ning Rotterdami suurim raudteejaam suleti. Sealne linnapea märkis, et sündmuse näol oli tegemist "vägivallaorgiaga".

Hollandi justiitminister Ferd Grapperhaus nimetas eriolukorra vastast vägivaldset meeleavaldust võikaks. "Õigus meelt avaldada on meie ühiskonnas väga oluline, aga see, mida me nägime eile õhtul, on lihtsalt kriminaalne tegevus," ütles Grapperhaus Independentile.

Sotsiaalmeediasse postitatud videotes oli näha põlenud politseiautosid ja märatsejaid linna põhilisel ostutänaval politseinike pihta kividega loopimas. Märulipolitsei kasutas nende laialiajamiseks veekahurit.

Meelt avaldati Rotterdamis ühe Delfi lugeja sõnutsi juba neljapäeva hommikul – tol momendil küll veel rahumeelselt.

Kokkupõrkeid mujalgi

Holland kehtestas eelmisel laupäeval uued piirangud, mis hõlmavad eneses muuseas ka restoranide ja poodide varasemat sulgemisaega ning piiratud ligipääsu sporddiüritustele. Lisaks nõutakse meedete raames ka siseruumides viibimiseks laialdaselt COVID-passi.

Pärast meetmete väljakuulutamist toimus kokkupõrkeid meeleavaldajate ja politsei vahel ka näiteks Haagis.

Rotterdami meeleavaldajate puhul seisnes pahameel peamiselt kahes asjas: COVID-passi kehtestamises ning aastavahetuse ilutulestiku keelustamises. Mõlemad meetmed pandi paika eesmärgiga hoida ära lisakoormust tervishoiusüsteemile.

Hea eestimaalane, kes sa viibid Rotterdamis kohapeal - kas puutusid eile mässuga kokku? Või koged täna erimeetmete tõttu ebameeldivusi? Jaga meiega sealkandis toimuvat aadressil vihje@delfi.ee!