Eile toimus Brüsselis Euroopa Liidu juurde akrediteeritud suursaadikute kohtumine, kus peateema oli olukord Poola-Valgevene piiril.

„Kohtumisel toimus üsna tormiline diskussioon Saksamaa suursaadiku (Michael Clauss PAP) ja Poola suursaadiku (Andrzej Sadoś – PAP) vahel. Poola suursaadik teavitas teisi diplomaate, et öösel toimusid Poola piiril uued rünnakud. Sellele järgnes Saksa diplomaadi avaldus, kes ütles, et pärast vestlust kantsler Angela Merkeli ja Aljaksandr Lukašenka vahel Poola-Valgevene piiri asjus toimus deeskalatsioon, nii et see vestlus andis tulemusi,” ütles Euroopa Liidu kõrgetasemeline allikas PAP-le.

Allika sõnul reageeris Poola suursaadik nendele sõnadele, tuues välja, et pärast Merkeli vestlust Lukašenkaga ei ole toimunud deeskalatsiooni, vaid edasine eskalatsioon, Poola politseinikke on viidud haiglasse ja piiril on toimunud pidevad rünnakud kogu päeva ja öö.

Ka Leedu suursaadik ütles teadete kohaselt kohtumisel, et on olnud rohkem katseid ületada Valgevene-Leedu piir.

PAP allikate sõnul andis Poola suursaadik informatsiooni ka naftatarnete drastilise vähenemise kohta mööda torujuhet Družba.

Družba on maailma pikim torujuhe, mis transpordib naftat Venemaa Euroopa osa idaosast Valgevenesse ning edasi Poolasse, teistesse Kesk-Euroopa riikidesse ja ka Saksamaale.

Eile toimus vestlus ka Merkeli ja Poola peaministri Mateusz Morawiecki vahel ning täna kohtuvad Poola ja Saksa siseministrid.