„Olukord Valgevene ning Euroopa Liidu ja NATO piiril on Lukašenka režiimi tegevuse tõttu häirivalt pingeline. Valgevene diktaator mängib inimeludega, suunates neid oma poliitiliste ambitsioonide elluviimiseks piirile lõksu,“ ütles president Alar Karis täna Vilniuses kohtumisel Leedu presidendi Gitanas Nauseda ja Läti presidendi Egils Levitsiga.

„Tähistasime sel aastal kolme Balti riigi iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva. Praeguste sündmuste valguses näeme, et demokraatiat ja inimõiguste austamist ning rahu ja stabiilsust Euroopas ei saa iseenesestmõistetavana võtta. Samuti tuletab see meile meelde, et Euroopas leidub diktaatoreid, kes ei hooli inimeludest ja kannatustest,“ lisas president Karis.

„Mõistan tugevalt hukka inimeste sellise ärakasutamise. Inimelud on poliitilistel põhjustel Lukašenka režiimi poolt ohtu seatud selleks, et tõmmata tähelepanu kõrvale Valgevene kodanike inimõiguste rikkumistelt. On oluline, et Valgevene pakuks nende riiki jõudnud inimestele piisavat kaitset ja hoolt ning et inimesed, kel pole juriidilist põhjust jääda, saaksid turvaliselt naasta oma koduriiki,“ lausus vabariigi president.

President Karise sõnul on tal hea meel selle üle, et Euroopa Liidu algatatud kõnelused lennufirmade ja transiitriikidega näitavad positiivseid märke Lukašenka ebainimlikule tegevusele kaasaaitamise lõppemiseks. Eesti riigipea rõhutas, et oluline on jätkata konsultatsioone nii Euroopa Liidus kui NATO-s, et olla valmis paindlikult olukorra arengule reageerima.

Balti riigipeade kohtumisel räägiti veel Venemaa relvajõudude kohaloleku suurenemisest Ukraina piiride lähedal. President Karise sõnul toetab Eesti Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust.