Hiina riigipea Xi Jinping ja Venemaa president Vladimir Putin tippkohtumisest osa ei võta, vahendab BBC News.

Mõlemad riigid on siiski saatnud Glasgow’sse oma delegatsioonid.

Hiina on seejuures maailma suurim süsihappegaasi õhku paiskaja, kellele järgneb USA. Venemaa on viiendal kohal pärast Euroopa Liitu ja Indiat.

Konverentsil on juba jõutud kokkulepeteni, mille hulgas on ülemaailmne lubadus kärpida 2030. aastaks metaanitaset ning lõpetada ja tagasi pöörata metsa raadamine samaks aastaks.

Nii Hiina kui ka Venemaa allkirjastasid metsa raadamise lõpetamise lubaduse. Enne Bideni kõnet pöördus Putin eile virtuaalselt COP26 metsamajandamise alase kohtumise poole ning ütles, et Venemaa võtab tarvitusele kõige tugevamad ja jõulisemad meetmed metsamaade säilitamiseks, teatas Kreml.

Biden võttis Hiina ja Venemaa kohta sõna, kui temalt küsiti rolli kohta, mida teised riigid, sealhulgas Hiina, Venemaa ja Saudi Araabia, on seni läbirääkimistel mänginud.

„See, et Hiina püüab mõistetavalt võtta maailmas uut rolli kui maailma liider, kohale ilmumata no kuulge,” ütles Biden, lisades, et Xi puudumine on suur viga.

Biden kordas sama Putini kohta, öeldes, et Venemaa loodus põleb, aga president hoiab selle kohta suu kinni.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ei öelnud mingit põhjust selle kohta, miks Putin ei osale, kui sellest oktoobris teatas, kuigi ütles, et kliimamuutus on Venemaa jaoks tähtis prioriteet.

Xi kohta arvatakse, et ta pole Hiinast lahkunud alates 2020. aasta algusest.

Septembris teatas Xi, et Hiina eesmärk on süsinikuneutraalsus 2060. aastaks. Putin ütles oktoobris, et ka Venemaa eesmärk on saavutada süsinikuneutraalsus mitte hiljem kui 2060. aastaks.