Kutsume Vabariigi Presidenti, Riigikogu esimeest ja valitsusjuhti kiiresti astuma samme erakondadeülese konsensuse saavutamiseks kriisi lahendamise strateegilistes küsimustes.

Eesti tervishoid läbib praegu erakordset katsumust. Arstid, õed ja hooldajad töötavad kohutava koormusega keerulistes tingimustes. Kõiki abivajajaid ei saa enam nende tervisemuredes aidata ning terve aasta on meil olnud surmasid liiga palju. Ja leevendust, kolmanda laine lõppu ei paista.

Kriisist aitab välja tulla plaanipärane ja üksmeelne tegutsemine. Nakatumisahelate tõhusaks tõkestamiseks on vaja saavutada inimestele üheselt arusaadav kokkulepe. Rahvas ootab poliitikutelt riigimehelikkust, erakonnapoliitika kõrvale jätmist ning
vastustustundlikku tegutsemist, et ühiskond sellest kriisist välja tuua.

Rahva tervise arvelt ei tohi ükski poliitiline jõud võtta poliitilisi punkte. Riigijuhid ja rahvaasemikud peavad kõnelema ühel häälel. Tuleb otsida konsensust ja näidata eeskuju.

Kriisis kerkivad olulised eetilised ja põhiõigusi puudutavad küsimused, olgu privaatsus ja andmekaitse, kohustuslik vaktsineerimine teatud ametikohtadel või mitmesugused piirangud. Neid peaks kahtlemata arutama ja otsustama riigikogus erakondadeüleselt ja saavutama aega viitmata praktilised tulemused.

Kriisi ajal on eriti oluline tagasi võita rahva usaldus nende inimeste suhtes, kes esindavad riigi häält ja võtavad kriisi lahendamisel juhtrolli. Otsused peavad olema teadmispõhised ning neid tuleb veenvalt ja arusaadavalt avalikkusele selgitada. Järgmine kuu on Eesti jaoks kriitiline. Meil ei ole vaja uut nakatumise maailmarekordit ja vaktsineerimisega hõlmatusega Euroopa Liidu viimaste seas püsimist. Eesti suudab paremini, meie inimesed väärivad paremat. Sihipärane ja ühine tegutsemine ilma poliitilise vastandumiseta on kriisi ületamiseks vältimatu.

Lugupidamisega
Sotsiaalministeeriumis sidusa ühiskonna loomise nimel töötanud ministrid

Kaia Iva
Helmen Kütt
Marju Lauristin
Eiki Nestor
Jevgeni Ossinovski
Siiri Oviir
Marko Pomerants
Riina Sikkut
Margus Tsahkna
Rannar Vassiljev
Toomas Vilosius