Täiskasvanud elanikkonnas on vähemalt ühe vaktsiinidoosiga COVID-19 haiguse vastu kaitstud 68,6 protsenti, lõpetatud vaktsineerimiskuuriga 66 protsenti. Kõigist üle 60-aastastest on praeguseks vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud 72 protsenti ja lõpetatud vaktsineerimiskuuriga 69,8 protsenti.

Kõik Eesti perearstid ja -õed kutsuvad 27. oktoobrist kuni 5. novembrini inimesi nõustamisele ja vaktsineerima. Perearstikeskuses saab vaktsineerida COVID-19 vastu nii esimese, teise kui ka tõhustusdoosiga ning üle 65-aastastel on samaaegselt võimalik ära teha ka tasuta gripivaktsiin.

Mida on vaja teada vaktsineerimisest?
  • Vaktsineerimiseks võta ühendust oma perearstikeskusega. Vaktsineerima võib minna koos lähedase või tuttavaga – vaktsineeritakse ka neid, kes pole konkreetse perearsti nimistus.
  • Tõhustusdoose tehakse üle 65-aastastele ning tervishoiu-, sotsiaal- ja haridustöötajatele vähemalt kuue kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest.
  • Liikumisraskustega inimesi vaktsineeritakse ka kodus. Anna teada kodus vaktsineerimise vajadusest oma perearstile või infotelefonil 1247.
  • Krooniliste haigustega inimene vajab vaktsiini kaitset veel enam, sest tema terviseprobleemid suurendavad COVID-19 haiguse raskelt põdemise ohtu.
  • Tõsisemad kõrvaltoimed on kõigil COVID-19 vaktsiinidel harvemad kui paljudel igapäevastel ravimitel. Eakatel ja krooniliste haigustega inimestel esineb kõrvaltoimeid vähem.


Perearstid vaktsineerivad peamiselt Pfizer/BioNTechi vaktsiiniga Comirnaty. Perearsti või -õega saab ka arutada, milline vaktsiinidest on inimesele sobivaim ja leida talle parim lahendus. Sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on tehtud esmane vaktsineerimiskuur, tehakse tõhustusdoos Pfizer/BioNTechi vaktsiiniga Comirnaty, mis on saanud selleks heakskiidu Euroopa ravimiametilt.

„Aitäh kõigile inimestele, kes on teinud terviseteadliku valiku ennast COVID-19 raske haiguse eest kaitsta. Vaktsineerimine on ohutuim viis hoida ennast ja oma lähedasi ning see on ainus tee kriisist välja,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik. „Vaktsiinid on mõõtmatult ohutumad kui COVID-19 haiguse läbipõdemine, mille tagajärjed on nii inimese enda kui ka ühiskonna jaoks rängad. Palun kõiki inimesi, kes veel ei ole kaitsesüstima läinud, et teeksite seda esimesel võimalusel, konsulteerides vajadusel oma perearstiga. Meil ei ole aega kaotada.“

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, kaitsta riskirühmi, kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, vähendada koroonaviiruse levikut Eestis ning hoida sellega COVID-19 haiguse kolmas laine võimalikult madalal, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning hoida Eesti ühiskond võimalikult avatud.

Kust saab infot vaktsineerimise kohta?
Usaldusväärset infot vaktsiinide kohta leiab veebilehelt 
www.vaktsineeri.ee
, lisainfot saab telefonil 1247. Vaktsineerimise kohta saab nõu ka perearsti nõuandeliinilt telefonil 1220.