Viimane nädal hiigelmoludega valimisplakatite vahtimist hakkab lõpule jõudma ja seda ainult ühel põhjusel - sel pühapäeval jõuab finišijoonele KOV-valimiste võidujooks ning kohalikud omavalitsused saavad pukki värske mandaadiga valitsejad.

Et põhiseaduse kohaselt on Eesti Vabariigis kõrgeima võimu kandjaks rahvas, tuleks siinkohal kõigil valimisõiguslikel eestimaalastel täita kodanikukohust ja praktiseerida seda võimu, läkitades oma hääle valimistel kõige sümpaatsemale kandidaadile. Tänane päev võimaldab meie riigis teha seda mitte vaid ühel, vaid lausa kahel erineval moel: seda nii füüsilisel kujul kui ka digitaalses vormis. Innovatsioon pole aga jäänud pidama pelgalt hääletusvormide paljunemise staadiumisse - aeg on toonud valimise protsessis kaasa muutusi, millest üht või teist tasuks valijatel tänavu ka silmas pidada.

Millest täpsemalt jutt?

Tänavu on valimistel sisse viidud kolm uuendust.

  • Hääletamise aeg on muutunud - nii füüsiliste kui e-häälte andmiseks on aega 11. oktoobrist kuni laupäeva, 16. oktoobrini (k.a).
  • Valimisringkonna raames (oma vallas või linnas) saab hääletada ükstapuha, millises jaoskonnas; Tallinna puhul saab seda teha oma linnaosa piirides.
  • E-häält saab muuta. Veebikeskkonnas saab seda teha kuni laupäeva õhtul kella kaheksani õhtul (16. oktoober 20.00).Häält saab muuta ka hääletades füüsilisel kujul valimisjaoskonnas.

Riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe on toonitanud, et juhul, kui valija tunneb, et e-hääletamise hetkel polnud tema hääletamise salajasus tagatud, on tal võimalus kuni laupäeva õhtuni oma valikut uuesti e-hääletades muuta. „Kui valija on valimistel osalenud nii elektrooniliselt kui ka pabersedeliga, läheb arvesse ainult jaoskonnas tehtud valik,” sõnas Koitmäe.

Kuidas elektrooniliselt hääletamine täpselt käib?

Et anda oma hääl veebikeskkonnas, tuleb aadressilt www.valimised.ee laadida oma arvutisse valijarakendus. Lisaks on tarvis internetiühendusega arvutit ning isiku tuvastamiseks ID-kaarti koos ID-kaardi lugejaga. Teiseks variandiks oma isiku tuvastamisel veebikeskkonnas on mobiil-ID ja selle PIN-koodid.

Nutitelefonist on võimalik valijal kontrollida, kas e-hääl on jõudnud valimiste keskserverisse ja väljendab tema tahet korrektselt - selleks tuleb Google Play või Appstore’i rakenduste poest laadida telefoni alla “EH kontrollrakendus”.

Nägemaks, kuidas elektrooniline hääletamine päriselus välja näeb, viska pilk peale artikli päises paiknevale videole.