Korraldajate sõnul leidsid meeleavaldused aset enam kui sajas linnas ja ainuüksi Varssavis tuli välja umbes 100 000 inimest, vahendab BBC News.

Varssavis kutsus Euroopa Poolat kaitsma Euroopa Ülemkogu endine president ja nüüdne erakonna Kodanike Platvorm juht Donald Tusk. Osa võtsid opositsioonipoliitikud, aktivistid ja kultuuritegelased.

Sõna võttis ka 1944. aasta Varssavi ülestõusu 94-aastane veteran Wanda Traczyk-Stawska, kes ütles: „See on meie Euroopa ja keegi ei vii meid sellest välja.”

Euroopa Liidu liidrid on kritiseerinud Poola põhiseaduskohtu neljapäevast otsust, et Poola põhiseadus on Euroopa Liidu õigusest kõrgemal.

Kriitikud süüdistavad Poola valitsevat Õiguse ja Õigluse parteid (PiS) kohtusüsteemi politiseerimises. Poola põhiseaduskohtus domineerivad nüüd PiS-i toetavad kohtunikud. Euroopa Inimõiguste Kohtu hinnangul on üks neist ametisse nimetatud ebaseaduslikult.

Peaminister Mateusz Morawiecki kaitses aga kohtu otsust. „Meil on samad õigused kui teistel riikidel. Me tahame, et neid õigusi austataks,” kirjutas Morawiecki Facebookis. Morawiecki kinnitas, et Poola koht on ja jääb olema Euroopa rahvaste peres, ning PiS on teatanud, et mingeid „Polexiti” plaane ei ole.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid