Talibani määratud Afganistani välisminister Amir Khan Muttagi ütles meediale, et Talibani huvi on läbirääkimistest saada ameeriklaste käest humanitaarabi riigi ülesehitamiseks pärast vägede väljaviimist. Samuti loodab Afgaani esindus, et USA lõpetab sanktsioonid Afganistani keskpanga suhtes.

Viimaks loodab Taliban, et USA pakub afgaanlastele COVID-19 vastaseid vaktsiine.

Need on esimesed läbirääkimised pärast seda kui USA augustis oma väed riigist välja viis. Riigis ameeriklaste toel loodud valitsus kukkus kokku ning Taliban haaras vaid päevadega taas võimu pärast aastakümnete pikkust konflikti.

USA välisesindaja sõnul on laupäeval ning pühapäeval Kataris toimuvate läbirääkimiste eesmärk pidada pragmaatilist dialoogi Talibaniga USA huvide elluviimiseks. Kõneluste käigus ei kuulutata Talibani tegevust seaduspäraseks.

USA välisministeeriumi huvi on tagada USA kodanike, afgaanide ning kolmandate riikide kodanike turvaline lahkumine riigist. Samuti taotletakse inimõigustest kinnipidamist, muuhulgas naiste ja tüdrukute õigustest haridusele ja väljendusvabadusele.

Talibani esindajad kohtuvad ka Euroopa Liidu esindajatega.

Kõnelused järgnevad reedesele pommirünnakule, mil Afganistani põhjaosas Kunduzi linnas toimus palvuse ajal plahvatus mošees, mis tappis vähemalt 72 inimest. Rünnak oli suunatud šiiite vastu, sest sunniidi ISKP peab neid väärusulisteks. Taliban on seni olnud edutu võitlemaks ISKP vastu. ISKP pani augustis toime terrorirünnaku Kabuli lennujaamas, tappes 180 inimest, kes püüdsid vahetult võimule pääsenud Talibani eest põgeneda. Taliban süüdistas ISKP rünnakus USA-d.