MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimaste tulemuste põhjal toetab konservatiivset rahvaerakonda 25,2%, Reformierakonda 23,8% ja Keskerakonda 19,5% valimisõiguslikest kodanikest.

Tulemused kajastavad küsitlusperioodi 8. septembrist 5. oktoobrini, mil kokku uuriti 4002 valimisealise Eesti kodaniku arvamust.

EKRE toetus on viimase nelja nädala jooksul kasvanud 3,3 protsendi võrra ning on nüüd kõrgeimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.

Samas Reformierakond on seitse nädalat kestnud langusega kaotanud toetusest 7,2 protsenti ning peaministripartei toetus on madalaimal tasemel alates 2019. aasta algusest.

Eelmisel nädalal esmakordselt populaarseimaks erakonnaks tõusnud EKRE on nädalaga oma edumaad Reformierakonna ees kasvatanud ning kahte erakonda lahutab nüüd 1,4 protsenti.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (12,2%), sotsiaaldemokraadid (9,1%) ning Isamaa (6,7%). Sotside toetus on kõrgeimal tasemel alates eelmise aasta oktoobrist.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 43,3% ja opositsioonierakondi 41% vastajatest. Koalitsioonierakondade summaarne toetus pole praeguse valitsuse ametisoleku ajal veel nii madal olnud.

Tulemuste presenteerimisel on Ühiskonnauuringute Instituut ja Norstat keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. Sel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil - telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.