Koroonapassi ja riiki sisenemise mudelit esitles perekonna- ja sotsiaalteenuste minister Krista Kiuru, vahendab Yle Uutiset.

„Me vajame koroonapassi alternatiivina piirangutele, kui kuskil piirkonnas tekib nakatumiskoldeid,” ütles Kiuru.

Kiuru märkis, et Soome riiki sisenemise piirangute kohta liigub palju valeinformatsiooni. Soome piirangud on Kiuru sõnul oma ranguselt Euroopa keskmisel tasemel.

„Nüüd tahame kindlustada vaktsineerimata reisijate õiguse riiki saabuda,” ütles Kiuru.

Soome valitsuse pressikonverents lükkus edasi, sest valitsuses tekkisid täna erimeelsused riiki sisenemise reeglite üle.

Praegustes reeglites esialgu muudatusi ei tule.

Praegu ei pea Soome reisija Soomes koroonatesti tegema minema, kui tal on täieliku vaktsineerimise või kuni kuus kuud tagasi läbi põetud haiguse tõend. Muul juhul on testimine kohustuslik.

Sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi kavatsus riiki sisenemise piiranguid pikendada on aga vastumeelt tervise ja heaolu instituudile (THL), mille juht Mika Salminen on seda meelt, et piirangute pikendamine ei ole enam otstarbekas. Salmineni sõnul ei levi koroonaviirus enam endisel viisil, kui on saavutatud 80-protsendine vaktsineeritus.

Reisipiirangute pikendamine tekitab nördimust eelkõige valitsuskoalitsiooni kuuluvas keskerakonnas, mis avaks riiki kiiremini kui peaministrierakond sotsiaaldemokraadid.

Koroonapassi osas valitseb aga Soome valitsuses üksmeel.

Yle andmetel võidakse koroonapassi nõuda kõigilt üle 12-aastastelt. Passi võivad nõuda eraettevõtted, kui piirkonnas kehtivad piirangud. Näiteks võivad passi nõuda restoranid, publikuga kultuuriüritused ja hobiürituste korraldajad.

Passi ei nõutaks näiteks raamatukogudes, muuseumides või ujulates. Mõte on selles, et koroonapass on alternatiiv piirangutele. Kui piiranguid ei ole, ei nõuta ka koroonapassi.

Koroonapassi tähtsus võib Soomes samas väikeseks jääda. Valitsus on nimelt lubanud piiranguid kaotada juba oktoobris, kui on saavutatud 80-protsendine vaktsineeritus.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid