Vaktsiinitarne-eesmärgi täitis komisjon juba seitsme nädala eest: liikmesriikideni jõudis juuli lõpuks piisavalt vaktsiine, et 70% EL-i täiskasvanud elanikkonnast täielikult vaktsineerida.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyeni sõnul on 70% täiskasvanute täielik vaktsineerimine EL-is juba augustis suur saavutus.

„EL-i koos tegutsemise strateegia tasub end ära ja asetab Euroopa ülemaailmses võitluses COVID-19 vastu esirinda," märkis ta. Samas hoiatas ta, et pandeemia ei ole möödas ning kutsus kõiki üles vaktsineerima. Ta lisas, et Euroopa jätkab vaktsineerimise toetamist madala ja keskmise sissetulekuga riikides.

Ülemaailmne koostöö ja solidaarsus

Pandeemia mõju ohjamisel on otsustava tähtsusega kõigi sihtrühmade kiire ja täielik vaktsineerimine Euroopas ja kogu maailmas. EL on olnud mitmepoolse koostöö eestvedaja ning eksportinud ligikaudu pool Euroopas toodetud vaktsiinidest teistesse maailma riikidesse. See on sama palju, kui ta on tarninud oma kodanike tarbeks. Euroopa tiim (Team Europe) on panustanud ligikaudu kolm miljardit eurot COVAXi mehhanismi, et tagada vähemalt 1,8 miljardit vaktsiinidoosi 92 madala ja madalama keskmise sissetulekuga riigile. Praeguseks on COVAXi kaudu tarnitud üle 200 miljoni doosi 138 riiki.

Lisaks on Euroopa tiimi eesmärk jagada 2021. aasta lõpuks COVAXi kaudu EL-i eelostulepingutega tagatud 200 miljonit lisadoosi madala ja keskmise sissetulekuga riikidele.

Valmisolek uuteks viirusetüvedeks

Et olla valmis uuteks viirusetüvedeks, peab ka järgnevateks aastateks tagama piisavas koguses vaktsiine, sealhulgas kohandatud vaktsiine.

Seepärast sõlmis komisjon 20. mail BioNTech-Pfizeriga uue lepingu, mis näeb ette 1,8 miljardi vaktsiinidoosi tarnimise selle aasta lõpust kuni 2023. aastani. Samal eesmärgil on komisjon sõlminud uue lepingu Modernaga 150 miljoni doosi tarnimiseks.

Liikmesriikidel on võimalus müüa või annetada vaktsiinidoose abi vajavatele riikidele väljaspool EL-i või COVAXi mehhanismi kaudu ning aidata sellega suurendada vaktsiinide kättesaadavust kogu maailmas. Edaspidi võidakse sõlmida veel sarnaseid lepinguid.

Taustast

Ohutu ja tõhus vaktsiin on parim viis koroonaviirusest jagusaamiseks ja normaalse elu juurde tagasi pöördumiseks. Komisjon on seni taganud kuni 4,6 miljardit annust COVID-19 vaktsiine ja käimas on läbirääkimised lisadooside üle. Vaktsiinitarned EL-i riikidesse on pidevalt suurenenud ja vaktsineerimine hoogustub. Komisjon teeb koostööd ka ettevõtjatega, et suurendada vaktsiinitootmisvõimekust.

Samal ajal on komisjon asunud võitlusse uute viirusetüvedega, et aidata kiiresti välja töötada ja masstoota tõhusaid vaktsiine uute tüvede vastu. Selles on abiks programm „HERA Incubator“.

Olukorrast Eestis

Tänahommikuse seisuga (31.08.2021) on vaktsineerimisi tehtud kokku 724 258 inimesele. Neist 98 024 on tegemist pooleli oleva vaktsineerimisega, 626 234 inimese vaktsineerimiskuur on aga lõpetatud. Täiskasvanute hõlmatuse määraks vähemalt ühe doosiga on hetkel terviseameti andmete kohaselt 64,22%.

Ööpäeva jooksul manustati 3783 doosi, kokku on manustatud 1 264 487 vaktsiinidoosi.

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 2726 koroonaviiruse testi, neist esmaseid positiivseid teste oli 255 ehk 9,4% testide koguarvust. Uutest nakatunutest 188 inimest ehk 73,8% olid vaktsineerimata. 67 nakatunut ehk 26,3% olid lõpetatud vaktsineerimiskuuriga.