Pashtana pere pages Afganistanist 1990ndatel kodusõja keerises, mil radikaalne rühmitus Taliban oli esimest korda võimu haaramas. Ta sündis pagulasena Pakistanis, ent tänaseks elab ja toimetab naine aktiivselt kodumaal, leides end nüüd saatuse irooniana taas Talibani mõjuvallas.

Ärevatele arengutele vaatamata ei kavatse Pashtana matta lootust ning imestab, miks rahvusvaheline kogukond ei ole teinud enamat toetamaks Afganistani habrast, ent tahtejõulist kodanikuühiskonda. Naise sõnul on inimeste evakueerimine vaid pool tööd ning avaldused nagu kaitseminister Kalle Laaneti suust kõlanud "afgaanid ei tahtnud demokraatiat" pisendavad püüdlusi, mida aktiivsed afgaanid on vaba ühiskonna nimel aastaid teinud. Pashtana sellest ei heitu ja kavatseb jätkata oma tööd kasvõi põranda all. Ta näeb suuremat kasu tsiviilküsimuste lahendamisest kui relvadest ja laskemoonast.

Videos selgitab ta ka, miks Talibani käsitlemine islamiliikumisena mustab religiooni rolli harilike afgaanide igapäevaelus ja loob kitsa pildi kohalikust kultuurist.

Vaata videot!