„Eesti toetab Krimmi platvormi algatust ning soovib sellesse formaati aktiivselt panustada. Me peame hoidma Krimmi okupatsiooni küsimust pidevalt rahvusvaheliselt päevakorras, et see ei vajuks uute kriiside varju. Eesti toetab Ukrainat nii poliitiliste jõupingutustega kui ka kaitsealase abi ja tiheda praktilise kaitsekoostöö läbi,“ ütles kaitseminister Kalle Laanet.

Ta märkis, et Putini režiim püüab kinnistada Krimmi ebaseaduslikku annekteerimist. kasutades selleks militariseerimise, poliitiliste oponentide neutraliseerimise, Krimmi poolsaare elanikkonna demograafilise koosseisu muutmise ja infosõja taktikat.

Taustast

Kaitseminister Kalle Laanet külastab 23. ja 24. augustil Kiievit, kus osaleb Ukraina 30. iseseisvuspäeva pidustustel ja sõjaväeparaadil, kohtub Ukraina kaitseministri Andrii Taraniga ning võtab sõna rahvusvahelisel Krimmi platvormi tippkohtumisel. Sõjaväeparaadil Kiievis osaleb ka Kirde maakaitseringkonna kaitseliitlaste koondrühm ning Eesti lippu paraadil kannab Kaitseväe vahipataljoni lipumeeskond.

Krimmi platvormi esimene tippkohtumine ja ametlik avamine toimus Kiievis 23. augustil 2021. Tegemist on Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi poolt läinud aasta sügisel algatatud rahvusvahelise formaadiga, mille eesmärk on saavutada Krimmi okupeerimise lõpetamine ja koondada kokku seda toetavad rahvusvahelised jõupingutused. Formaat on mõeldud rahvusvahelise kogukonna tähelepanu Krimmi jätkuval okupatsioonil hoidmiseks ja Krimmi de facto tagasitoomiseks Ukraina koosseisu.