Sotside liider Indrek Saar ütles kella 11.20 paiku Delfile, et Ratas rääkis, et Soomere võiks olla võimalik kandidaat, kelle osas konsensus leida. Midagi konkreetselt veel paika siiski ei pandud. Lepiti kokku, et parteid arutavad Soomere võimalikku kandidatuuri oma fraktsioonides, uue nädala kolmapäeval kohtuvad erakonnajuhid taas ning vaadatakse, kas saab ühiselt Soomere osas edasi minna või leitakse mõni muu kandidaat.

Küll aga oli asjaosaliste soov, et president saaks valitud augusti lõpus riigikogus.

Toodi välja ka teisi nimesid. Saar sõnas, et sotside poolt viidati näiteks praegusele riigipeale Kersti Kaljulaidile ning Marina Kaljurannale.

Peaminister Kaja Kallas lausus, et Reformierakonna riigikogu fraktsioon teeb Soomerele ettepaneku kohtuda tuleval esmaspäeval. Ta lisas, et ollakse valmis suhtlema ja arutama võimalikku kandideerimist ka teistega - näiteks Kersti Kaljulaidiga. Ta oli optimistlik, et nüüd astutud sammud ja ühiskandidaat leitakse.

Tõsi, ühe suure erandiga, EKRE liigub teises suunas. Osalesid Jüri Ratas, Kaja Kallas, Indrek Saar, Helir-Valdor Seeder ning Mart Helme. Viimane asendas oma poega, EKRE esimeest Martin Helmet, kel polnud võimalik koosolekul osaleda.

Ilmselgelt oli Mart Helme sõnum, et EKRE Soomeret ei toeta, neil on oma kandidaat Henn Põlluaas. Kui küsida Helme hoiakute osas koosolekul, Kallas ohkas ja muigas irooniliselt: "Nagu Mart Helme ikka - arvas, et kõik olete lollid, midagi ei tea. EKRE pole koostööaltis." Tema sõnutsi oli selge, et EKRE ei otsi ühiskandidaati ning teistega kompromissi.

Delfi proovis Mart Helmele ka helistada, ent ta ei vastanud.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder jäi telefonis üldsõnaliseks ning viitas, et nüüd on erakondadel arutelude koht, kas Soomere sobiks.

Uudis on täiendamisel.