Olemasolevad teadusandmed lubavad kindlalt öelda, et vaktsineerimisjärgne immuunsus püsib vähemalt üheksa kuud ning võib kesta tõenäoliselt vähemalt aasta, märgitakse analüüsis. Eesti on kavandanud korraldada oma elanikkonna seas immuunsuse püsimise uuringud.

Kirjeldatakse nelja stsenaariumi, mis võivad rakenduda kas selle aasta lõpus või tuleval aastal. Suurima tõenäosusega realiseerub mitu stsenaariumit samal ajal või on tegu kombinatsiooniga.

Stsenaarium 1

Kõigile 2021. aastal vaktsineeritutele on vajalik esimene doos ligikaudu 12 kuud pärast vaktsineerimise lõppu. Vaktsineerivad perearstikeskused, haiglate vaktsineerimiskabinetid, eratervishoiuasutused, vajadusel luuakse ajutised vaktsineerimiskeskused.

Stsenaarium 2

Täiendavat doosi vajab piiratum grupp inimesi sõltuvalt immuunvastuse püsimisest. Sel juhul on omakorda kaks võimalust. Esiteks see, et täiendavat doosi vajavad kõik üle 70-aastased vaktsineeritud. Teisel juhul vajavad täiendavat doosi kõik üle 60-aastased vaktsineeritud.

Vaktsineerivad peamiselt perearstikeskused ja haiglate vaktsineerimiskabinetid.

Stsenaarium 3

Revaktsineerimist vajavad haiguse tõttu madalama immuunvastusega inimesed. Vaktsineeritakse peamiselt põhihaiguse ravi tegevates tervishoiuasutustes ja perearstikeskustes. Taolisi inimesi oleks kokku umbes 97 000.

Stsenaarium 4

Kõik teatud vaktsiiniga vaktsineeritud inimesed vajavad revaktsineerimist. Stsenaarium võetakse tarvitusele, kui mõni Eestis kasutusel olev COVID-19-vastane vaktsiin ei anna piisavat kaitset mõne tekkiva uue ohtliku tüve laialdase leviku korral. Revaktsineeritavate arv ja vaktsineerimise korraldus sõltub vastava vaktsiiniga vaktsineeritud inimeste arvust ja vaktsineerimise ajast.

Eesmärgini veel pikk tee

Tänahommikuse seisuga on Eestis vaktsineeritud 630 435 inimest, kellest 74 277 on vaktsineerimine pooleli, 556 158 inimese vaktsineerimiskuur on lõpetatud.

Mainitud dokumendis öeldakse, et eesmärk on 22. septembriks Eesti täiskasvanute seas vähemalt ühe doosiga vaktsineerida 70% elanikkonnast, mis eeldab iganädalast vaktsineerimiste arvu suurenemist vähemalt 20 000 inimese võrra. 31. oktoobriks loodetakse aga seda, et 70% inimestest on vaktsiinikuuri täielikult läbinud.

Hetkel on täiskasvanute hõlmatus (vähemalt üks doos) 56,65%.