Purjetajad valmistuvad augustikuiseks hooaja tippsündmuseks. Tallinnas toimub 6.–14. augustini avamerepurjetamise MM. Varasuvel alanud rahvusvaheline võistlushooaeg kulmineerub koduse tiitlivõistlusega, mis toob siinsetesse vetesse maailma parimad purjetajad.

Credit24 purjetamistiimi liige Mihkel Karu räägib, kuidas selleks valmistutakse.

Vinge hoog sees

Foto: Berit Heinoja

„Tänase Credit24 tiimi tuumikuga kohtusime juba 2010. aastal, kui sõitsime 62-jalase jahi Nataliga Sardiinias MiniMaxi maailmameistrivõistlustel,“ meenutab Mihkel võistkonna algusaastaid. Reval Café purjetamistiimina saavutati 2014. aasta MM-il viies koht, sama tulemus sõideti välja 2017. aasta EM-il.

Pärnus toimunud 2015. aasta EM-il võideti amatööride arvestuses pronksmedalid ja 2019. aasta EM-il Rootsis samuti pronksmedalid. „Täna purjetame Credit24 Sailing Teamina 38-jalasel Salona võistlusjahil,“ tutvustab purjetaja. Ei ole kahtlust, et meeskonnal on ootus ja soov 2021. aasta MM-il senised tulemused üle sõita. Tänavuse hooaja senised saavutused näitavad, et tiimil ja paadil on hea hoog sees.

Nädalapäevad tagasi osales Credit24 Sailing Team Läti meistrivõistluste raames Gulf of Riga Regattal. Muutuvates oludes kulgenud etapid vormistati hõbemedaliks 2021. aasta Läti meistrivõistlustelt avamerepurjetamises ja karikaks Liivimaa kiireimale jahile.

„Närvikõdi ja pinget pakkus Riiast Ruhnu kulgenud etapp,“ tõdeb kogenud purjetaja Mihkel Karu ja kirjeldab: „Sõit kestis ligi 11 tundi ning meie nutikale ja õnnestunud taktikale vaatamata õnnestus leedukate Te Kyla paatkonnal meie ees 31 sekundiga etapivõit võtta. Teine pikk sõit oli kaheksatunnine teelolek Salacgrīvast Pärnusse. Füüsiliselt olime esimesena kohal, saime kodupubliku ees triumfeerida, aga koguarvestuses oli meie tulemuseks teine koht. Me näitame teravust ja paneme pärituules MM-i poole. Tõstvas pärituules.“

Tummine võistlusjanu


Purjetamise EM ja MM toimuvad vaheldumisi Läänemeres ja Vahemeres. Mihkli sõnul ei kustutanud möödunud aasta grammi võrragi purjetajate võistlusjanu. „Võistlusi jäi küll ära ja ei teadnud, kas ja kuidas saab purjetada. Loomulikult käis eriolukorda arvestades peast läbi ka mõte, et 2021. aastaks planeeritud MM koduväljakul võib jääda kaugemale tulevikku,“ meenutab Mihkel eelmist hooaega.

Hoolimata keerulistest oludest said piirangud leevendust ja merekarudel oli võimalik võistlusjanu kustutada, sest kuni kümme meeskonnaliiget oli üldjuhul purjekatele lubatud.

Avameresõitudel purjetabki meeskond tavaliselt kaheksa- või üheksaliikmelisena. Mihkli sõnul on vöörist ehk purjeka esiosast ahtri ehk tagaosani meeskonna positsioonid täpselt jaotatud. „Kapteni sõna loeb, ent tõelise täiuslikkuse saavutamiseks peab tiim toimima kui üks — üksteise taustajõuna. Üksi ei tee merel midagi ja ebakindel tiim ei suuda kõiki võimalusi kasutada või olukordi lahendada.“

Seetõttu ongi MM-i esindusmeeskond Credit24 Sailing Teamil komplekteeritud juba talvest, mil alustati hooajaks ettevalmistust. „Küll aga juhtus see, et üks meie MM-i liikmetest kukkus treeningul kaks ribi katki. Vigastusoht on treeningutel ja võistlustel tõsine. Õnneks on kangelasel veel mõni nädal aega paranemiseks,“ selgitab Mihkel.

Viikingid ja kodused olud


Foto: Berit Heinoja

Rahvusvaheliselt tuntud tipptegijad hakkavad Tallinnasse kogunema augusti esimesel nädalal. Enne seda toimub MM-i eelregatt. Mihkel nendib, et Tallinnas purjetades on siinsed meeskonnad justkui koduväljakul: „Koduste vete ja ilmaoludega oleme harjunud. Tuulevaikusest saab kiiresti purgaa, päikesest paduvihm. Oleme harjunud muutlikkusega, see on siinsete viikingite eelis.“

Tallinna laht on ilus laht, mis purjetatav igat pidi. „Vetevana ehk Vana on meile nii mõndagi õpetanud — millal tuleb õhtune briis või kummast lahe servast paremini toidab. Siin on kindlasti meeldiv ja põnev purjetada nii kodustel kangelastel kui piiri tagant tulevatel väljakutsujatel.“

Suurvõistlused koosnevad nii avameresõitudest kui ka rajasõitudest. Viimased toimuvadki Tallinna lahel, ent avameresõitudega jõutakse ka rannikuvetest kaugemale.

Sireenidest kaugel


Credit24 Sailing Teamil on väljakujunenud rituaalid, mis teinekord ka fännidele ja konkurentidele silma jäänud. Tervitusnaps on n-ö must-be, et Vana hoiaks ja sireenide juurde ei saadaks. Sama korratakse siis, kui märk vee peal võetud.

„Samuti on erinevad võistlusmeeleolusse sisse minemise viisid. Meil on oma mantrad, vastavalt olukorrale ja võistlusele. Häälestame end ühele lainele. Kogu tiim koguneb kokku ja kordab kõva häälega ühte mantrat. See annab võimsa laengu enne starti ja annab positiivse signaali ka nii vastastele kui kohtunikele,“ räägib Mihkel võistluseelsest meeskonnavaimu loomisest.

Üks on kindel, Credit24 Sailing Teami meeskond on valmis, et kodusel MM-il tipptasemel purjetamist nautida. „Kodupubliku ees võistelda on suur rõõm! Me oleme ju ajalooliselt olümpiapurjetamist koduhoovis näinud ja seekordne MM üle tuhande sportlasega ei jää sellele elamusele sugugi alla. Tulge elage omadele kaasa!“ kutsub Mihkel pealtvaatajaid 6. augustist purjetajatele kaasa elama.