Parvlaev Estonia kerest on uue uurimise käigus leitud kaks seni teadmata olnud pragu, kinnitab TT-le Rootsi õnnetuste uurimise amet.

Praod peaksid olema 1015 meetrit pikad.

Pragude leidmist kinnitas Jonas Bäckstrand Rootsi õnnetusjuhtumite uurimise ametist. Ta ütles uudisteagentuurile TT, et leid on huvitav, ent enne järelduste tegemist tuleb vaadata suuremat pilti, lasta ekspertidel andmed kokku panna.

Valitsus tegi tänavu veebruaris kabinetinõupidamisel põhimõttelise otsuse rahastada ohutusjuurdluse keskust kolme miljoni euroga parvlaev Estonia hukkumise uute asjaoludega seotud allvee-uuringute läbiviimiseks.

Peaminister Kaja Kallas sõnas siis, et valitsuse jaoks on oluline, et uute asjaolude väljaselgitamine toimub mainitud keskuse koordineerimisel, sõltumatult ning Eesti, Soome ja Rootsi ohutusjuurdluse asutuste koostöös.

Reformierakonna juhitav valitsus eraldas reaalselt esiti nüüd maikuus reservist 1,6 miljonit allvee-uuringute ja elektroonilise simulatsioonimudeli tellimise rahastamiseks. Põhjendati, et summasid eraldatakse vastavalt uuringu kulgemisele ja vajadustele.

Uuringute sütikuks skandaalne dokumentaalsari

Näiteks Rootsi õnnetuste uurimise amet (Statens haverikommission – SHK) teatas paari nädala eest, et kavatseb ka sel suvel Estonia vrakki uurima minna.

Uus uurimine sai alguse möödunud sügisel ilmavalgust näinud ajakirjanik Henrik Evertsson kõmulisest dokumentaalsarjast, kust ilmnes, et laevakeres on suured augud. Nende tekkimise põhjus võib olla ka pinnases olev kivi, kuid filmis välja käidud vastuolulisemate teooriate hulgas oli kokkupõrge tundmatu objektiga.

Estonia uppus 28. septembri öösel aastal 1994. Laeva pardal oli 989 inimest, neist 852 hukkus.