MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 28,2%, konservatiivset rahvaerakonda 22,4% ja Keskerakonda 19,9% valimisõiguslikest kodanikest.

Reformierakonna toetus pole jaanipäevale eelnenud tulemustega võrreldes muutunud ning hetkel on peaministripartei toetuse langustrend peatunud. Samal ajal on EKRE toetus Norstati küsitluses esmakordselt üle 22% ning rahvuskonservatiivid jäävad reformiparteilastest 5,8% kaugusele, mis on väikseim vahe alates 2019. aasta algusest.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (12,5%), sotsiaaldemokraadid (7,9%) ning Isamaa (5,4%). Kokku toetab koalitsioonierakondi 48,1% ja opositsioonierakondi 35,7% valijaist.

Viimased koondtulemused kajastavad perioodi 1. juunist 7. juulini, mil küsitleti 4000 valimisealist Eesti kodanikku.

Tulemuste presenteerimisel on ühiskonnauuringute instituut ja Norstat keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. Sel kujul toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil - telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid