Politsei on täiendavate jõududega väljas juba eelneva nädala lõpust, et nii pühade eel kui ka järel inimestele abi pakkuda.

„Kuna tavapäraselt on pühade ajal rohkem inimesi liikumas, oleme suuremate maateede juures liiklust rahustamas ning hoiame silma peal ka üritustel, kus rahvas koguneb, et ohuolukordi ennetada ja vajadusel kiirelt sekkuda,“ kirjeldas plaane Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) operatiivjuht Tago Trei.

Möödunud nädalavahetusel kontrollis politsei peamisi liiklusõnnetusi põhjustavaid asjaolusid: autojuhtide kainust ja kiirusepiirangutest kinni pidamist.

Traagiline nädalavahetus

Kahjuks tuleb tõdeda, et nädalavahetus ei möödunud kontrollimisest hoolimata ilma tõsiste vahejuhtumiteta. Traagiline õnnetus juhtus reedel, kui Elva vallas põrkasid kokku sõiduauto ja jalgrattur. Veel 16 inimest said liikluses viga, sealhulgas ka kaherattaliste, nii mootor-, jalg- kui ka tõukerataste juhid, kellest mitmed olid alkoholijoobes.

Juhtide kainust kontrollis politsei ka täna, 21. juuni hommikul Tallinnas ja Raplamaal ning mõne tunniga tabati kokku neli juhti, kes ei oleks tohtinud rooli istuda.

„Kui teate, et on vaja sõita, siis leppige juba eelnevalt seltskonnas kokku inimene, kes on kaine juht ja vajadusel teised koju aitab. Võimalusel peaks joobes juhti takistama ka rooli istumast või sellest teada andma numbril 112. Selliselt võib päästa inimese elu,“ pani operatiivjuht südamele.

Koduvägivald võimutseb endiselt

Lisaks liiklusele pöörab politsei pühade ajal tähelepanu ka avalikule korrale.

„Politseile tulevad väljakutsed jaanipäevapidustustele on tavaliselt tingitud alkoholi liigtarbimisest. Inimesed satuvad ohtu või tekib konflikt, mida ei suudeta sõnadega lahendada,“ sõnas Trei.

Möödunud nädalavahetusel sai politsei ligi sada teadet lähisuhtevägivallast, mida on sama palju kui tavapäraselt.

„Paraku kasvab pühade ajal ka vägivald koduseinte vahel. Kannatanu ei saa või ei julge alati ise abi otsida, mistõttu on lähedaste sekkumine äärmiselt oluline. Piisab sellest, et valida number 112 ja abi kutsuda. Ka nädalavahetusel oli mitmeid juhtumeid, kus abi kutsujaks oli lähedane, kuid kurvemal juhul ka lapsed, kes vägivalda pealt nägid,“ tuli Treil tõdeda.

Ohutut veemõnude nautlemist

Kogu nädalavahetuse püsinud ja ka jaanipäeva ulatuv kuumus toob inimesi kindlasti rohkem ka veekogude äärde ujuma, aga ka vee peale nii SUP-laudade, süstade kui ka veesõidukitega.

„Vee peale minnes ei tohi unustada päästevarustust ja sidevahendeid, et vajadusel kiirelt abi kutsuda. Merel või piiriveekogul hätta sattudes helista merevalvekeskusele numbril 619 1224,“ lisas operatiivjuht.

„See, kuidas mööduvad tänavused jaanipühad, sõltub igast inimesest. Liikluses tuleb olla tähelepanelik ning hoiduda kiirustamisest ning pidustuste ajal hoida meel kaine ning mitte lahendada probleeme purjuspäi. Lisaks tuleks telefon alati ligi hoida, et vajadusel saaks abi kutsuda,“ sõnas Trei.

Mõningane positiivne areng

Ülevaade eelmisest nädalavahetusest (18.-20.06) näitab, et sel aastal möödus jaanipühadele eelnenud nädalavahetus rahulikumalt kui eelmisel aastal.

Politseinikud pidasid kinni enam kui poole vähem kiiruseületajai: sel aastal 184, eelmisel 447. Kainuskontrollide käigus tabati sel aastal 72 alkoholi- ja narkojoobes juhti, eelmisel aastal aga 101. Liiklusõnnetusi, milles said viga inimesed, oli mõlemal aastal sarnases suurusjärgus. Möödunud nädalavahetusel juhtus 16 liiklusõnnetust, milles hukkus üks ja sai vigastada 17 inimest. Eelmisel aastal samal perioodil juhtus 18 liiklusõnnetust, milles hukkus kolm ja sai viga 32 inimest.

Eelmise aasta pühade-eelsel nädalavahetusel sai politsei 103 teadet lähisuhtevägivallast, sel aastal oli teateid 100. Politseipatrullid toimetasid tänavu kainestusmajja 93 inimest, mullu 128. Alkoholi tarvitanud alaealisi tuvastati 7, eelmisel aastal aga 37.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid