Umbusaldushääletus toimub Rootsi parlamendis esmaspäeval. Nimetatud erakondade häältest piisab valitsuse kukutamiseks, vahendab Yle Uutiset.

Valitsuse ja seda toetavate erakondade programmis on kokku lepitud, et kaalutakse uute üürikorterite ehitamisel üleminekut turupõhistele üürihindadele ja see mudel on kavas kasutusele võtta järgmise aasta juulis.

Vasakpartei esimees Nooshi Dadgostar ütles aga, et kui valitsus seda eelnõu tagasi ei võta, algatab Vasakpartei umbusaldamise.

Rootsis on praegu sotsiaaldemokraatide ja roheliste vähemusvalitsus. Seda toetavad ka Keskerakond ja liberaalid. Nendega on kokku lepitud 73-punktiline programm, mida püütakse ellu viia.

Valitsus vastas, et ei ole olemas mingit eelnõu, mille saaks tagasi võtta. Asja on alles uuritud ja selle uurimise tulemus saadetakse ettepanekute tegemise ringile.

Teema on Vasakpartei jaoks tähtis. Esimees Dadgostari sõnul on oht, et turupõhised üürihinnad levivad ka teistele üürikorteritele.

Nii valitsus kui ka uuringu läbiviijad on rõhutanud, et nii ei juhtu.

Rootsis on nimelt kasutusel üüride piirmäärade süsteem, milles on aga mitmeid probleeme.

Vasakpartei tahab ka näidata, et ei ole valitsuse uksematt. Nüüd on võimalus näidata seda järgmisi valimisi silmas pidades, kui need toimuvad õigel ajal ehk järgmise aasta sügisel.

Vasakpartei on eelkõige lootnud, et valitsus loobub oma kavatsusest, sest uute valimiste järel võib peaministriks tõusta moderaatide juht Ulf Kristersson.

Moderaadid, kristlikud demokraadid ja Rootsi Demokraadid ei saa valitsuse kukutamiseks kolme peale hääli kokku, aga koos Vasakparteiga see õnnestuks. Nii haarasid nad kohe võimalusest kinni, kui see tekkis.

Kristlikud demokraadid ja moderaadid toetavad turupõhiseid üürihindu ehk on sisulises küsimuses valitsusega sama meelt. Rootsi Demokraadid on turupõhiste üürihindade vastu.

Vasakpartei on oma nõudmistega ennegi valitsust ähvardanud. Seetõttu on ka seekordsesse nõudmisse suhtutud viisil, et jälle nad kisavad, et hunt tuleb.

Siiski viis Vasakpartei oma ähvarduse täide.

Olukorras on üllatav ka see, et vaid Rootsi Demokraadid on öelnud, et tahavad ennetähtaegseid valimisi, aga teised erakonnad lähevad ikkagi sellele teele, kuigi korraliste valimisteni on 15 kuud.

Esmaspäeval hääletatakse seega valitsuse umbusaldamise üle. Kui Vasakpartei sõna peab ja valitsusele umbusaldust avaldab, valitsus kukub. Üks võimalus on, et peaminister Stefan Löfven kuulutab siis ise välja ennetähtaegsed valimised.

Praegu paistab nii, et valitsuse jaoks on ainus viis ellu jääda kõrvaldada turupõhiste üürihindade poole pürgimine programmist sootuks ja saada seeläbi tagasi Vasakpartei usaldus.

Löfven peab aga välja mõtlema, mida ta lubab vastu Keskerakonnale ja liberaalidele, kellega on turupõhiste üürihindade asjus kokku lepitud.

Liberaalidele võib siiski piisata ka sellest, et uute valimiste oht kaob, sest erakonna toetus on ajaloolises madalseisus ja uusi valimisi ei taheta hetkel mingil juhul.