„Kodus säilinud dokumendid, kirjad, kirja pandud mälestused ja fotod või ka seni suuliselt edasi antud lood on sageli suureks abiks Nõukogude režiimi ohvrite saatuste selgitamisel. Uus teave aitab meil e-memoriaalis andmeid täpsustada ning jäädvustada hukkunud ohvrite nimesid memoriaali mälestusseinal. Julgustame pöörduma meie poole kõiki, kelle valduses sellist teavet on,“ ütles Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige, ajaloodoktor Meelis Maripuu.

Alates memoriaali rajamisest Maarjamäel ning e-memoriaali avamisest internetis on instituudiga võtnud ühendust sajad inimesed, kes on aidanud välja selgitada paljude seni teadmata saatusega represseeritute andmeid ja lugusid või parandada ebatäpsusi. Samas ootavad selgitamist veel tuhandete Eesti inimeste saatused, kelle kohta käiv info on puudulik.

Täna kanti memoriaalile veel 250 kommunismiohvri nimed. Memoriaal kätkeb endas tänaseks rohkem kui 22 000 hukkunu nime ning neid lisatakse sinna igal aastal.

Kell 16 alanud leinapäeva mälestustseremoonial kõnelesid president Kersti Kaljulaid, justiitsminister Maris Lauri, Läti Vabariigi suursaadik T.E. Raimonds Jansons, Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Arnold Aljaste ja Eesti Üliõpilaskondade Liidu juht Eleri Pilliroog.

Mälestuspalvuse pidas EELK peapiiskop Urmas Viilma. Küüdiluulet luges Merle Palmiste.