"Eesti koos paljude teiste Euroopa riikidega on väga lähedastes suhetes Ameerika Ühendriikidega, kuid meie jaoks ei saa olla aktsepteeritav, kui siiani meie jaoks sõbralik riik teostab jälitustegevust meie teadmata meie riigis meie kodanike suhtes. Võiksime vaid ette kujutada suhete jäätumist, kui Eesti välisluureamet teostaks salajast jälitustegevust USA poliitikute järele," rõhutas Madison ja meenutas varasemat nuhkimisskandaaali Eestis, kui USA suursaatkond teostas salajast jälgimist ja andmete kogumist Tallinnas.

"Igal juhul ei saa Euroopa riigid antud juhtumi puhul silmi kinni pigistada ja seda ei tohiks teha ka Eesti, kes peab samuti välja selgitama, kas ja kuidas on luuretegevust teostatud meie riigis ja meie kodanike järele. Nii nagu me ei aktsepteeri Venemaa või Hiina salajast jälitustegevust oma riigis, ei saa me seda lubada ka ükskõik millise teise riigi puhul," kirjutas Madison.

Delfi uuris politseist ja kaitsepolitseiametilt, kas Eesti jõuametkonnad on vahejuhtumi suhtes juba huvi üles näidanud ning kavatsevad selle luubi alla võtta.

Siseminister Kristian Jaani kuulas Delfi küsimused ära ja saatis ajakirjaniku ringiga pressiosakonda, kust kuulsime, et seda teemat kommenteerib kaitsepolitseiamet.

Kaitsepolitseiamet eelistas vastata lausetega, mille vastavust küsimusele kas kapol on plaanis võtta eurosaadiku nõu kuulda ja uurimist alustada, või on seda vahest juba tehtud on raske hinnata.

"Eesti suhtes vaenuliku luuretegevuse ja meie vastuluure kohta annab kaitsepolitseiamet igal aastal aru aastaraamatus. Sealt on kõige parem seda valdkonda puudutavatele küsimustele vastuseid otsida. Seni aastaraamatutes kirjutatule midagi täiendavat meil lisada ei ole," teatas kaitsepolitseiamet.