"Paljude Soome töörändega seotud Eesti inimeste olukord on reisipiirangute tõttu olnud keeruline juba neli kuud, sest pereliikmed on üksteisest lahutatud," ütles Kallas. "Eilne Soome valitsuse otsus olukorda küll teatud osas leevendab, kuid vaid lennuühenduste lubamine ei võimalda taastada tavapärast elu. Samuti jääb arusaamatuks ühe transpordiliigi eelistamine teisele. Eriti kui argumendina tahetakse tuua epidemoloogilist olukorda."

Kallas märkis, et viiruse levik on mõlemas riigis vähenemas ning vaktsineerimine edeneb jõudsalt.

"Eesti on välja pakkunud eri lahendusi, kuidas tõestada reisijate ohutust. Laevafirmad on juba kolm kuud nõudnud reisijatelt pardalemineku eeldusena negatiivse testi tõendit. Sujuvat ja turvalist reisimist soodustab ka digitaalse vaktsineerimistõendi kasutusele võtmine," lisas peaminister.

Kallase sõnul ei ole Soome kehtestatud piiriülese liikumise piirangud praeguses olukorras enam proportsionaalsed ja põhjendatud. Eesti hinnangul ei vasta need Euroopa Liidu Nõukogu ühiselt kokkulepitud reisimissoovitustele ega Schengeni piirieeskirjadele. Inimeste vaba liikumine on Euroopa üks aluspõhimõtteid, märkis peaminister.

Kallase sõnul teeb piirangute puhul muret ka see, et Eesti ja Soome häid suhteid seatakse avalikkuses küsimärgi alla ning avaldas suursaadikule lootust, et lahenduseni jõutakse peagi.