Teadaolevalt on meie regioonis pea kõik riigid peale Eesti juba täitnud Euroopa Ülemkogu üleskutse mitte enam lubada Valgevene riikliku lennukompanii Belavia lendude sisenemist. Keelud olid eile õhtuks peale pannud Leedu, Läti, Poola, Tšehhi ja Rootsi. Belavia lennud on katkenud ka Soome.

Vaatamata keelule õnnestus Belavia lennul läbida Läti õhuruum, nüüdseks on lennuk ületanud Eesti piiri ning peaks maanduma kell 10. Lendu saatis Läti õhuruumis USA õhujõudude lennuk.

Kesk-Euroopas on Prantsusmaa teadaolevalt sulgenud oma õhuruumi eilsest, mistõttu pöördus eile tagasi Minsk-Barcelona lend, tehes Euroopa piirini jõudes veel tükk aega taevas tiire.

Eesti valitsus, eesotsas majandusminister Taavi Aasaga, kellele sellise otsuse langetamise õigus kuulub, pole siiani Belavia lende keelanud. Ametlikult põhjendatakse seda tõsiasjaga, et Euroopa Liit pole langetanud ühisotsust, mille alusel saaks Eestigi keelu paika panna.

Teisipäeval seletas majandusministeerium seda pressiteate vahendusel järgmiselt: "Otsus Tallinna ja Minski vaheliste lendude keelustamise ning Valgevenele kuuluvatele lennuvedajatele Eesti õhuruumi sulgemise kohta tehakse ühiselt koos teiste EL-i liikmesriikidega vastavalt Euroopa Liidu Nõukogu poolt tehtavale otsusele."

Minister Taavi Aas lausa rõhutas eraldi üle, et erinevalt naabritest Eesti ise midagi teha ei kavatse. "Belavia saab lennata seni, kuni tuleb oodatud sanktsioonidekava Valgevene suunas,” ütles Aas teisipäeval.

Väidetavalt peitub tegutsemise suutmatus asjaolus, et ministeeriumi ametnikud ei suuda leida hetkel juriidilist vormelit, mis lubaks ministril keelu käskkiri allkirjastada. Arvatakse, et parem oleks ikka EL-i ühine akt ära oodata.

See aga jätab Eestist eriti imeliku mulje oma naaberriikide kiire tegutsemise taustal ning ka arvestades tõsiasja, et Eesti valitsus oli Lukašenka režiimi kiire sanktsioneerimise esikõneleja EL-is peale pühapäevast Ryanairi lendu.

Mullu kevadel keelas Taavi Aas pikema jututa ära Minski lennud, sest väitis, et sealt toovad Belavia lennukid Eestisse viirust.