Teravaima avalduse tegi pühapäeva õhtul Valgevene naaberriik Poola, nõudes juhtunu tõttu Minskile uute sanktsioonide kehtestamist.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki kutsus Euroopa liidreid arutama Valgevene suhtes sanktsioone juba esmaspäeval.

"Olen palunud Euroopa Ülemkogu presidendil pikendada homse istungi päevakorda ja arutada viivitamatuid sanktsioone Lukašenka režiimi vastu. Tsiviillennuki kaaperdamine on enneolematu riiklik terror. See ei saa jääda karistuseta," ütles Morawieckis.

Saksamaa välisministeeriumi kantsler Miguel Berger oli tasakaalukam, kutsudes Valgevenet üles olukorda viivitamatult selgitama.

"Vajame Valgevene valitsuselt viivitamatut selgitust Ryanairi Euroopa Liidu sisese lennu Minskisse suunamise ja ajakirjaniku võimaliku kinnipidamise kohta," kirjutas Berger oma Twitteri kontol.

Ameerika politoloog ja autor Ian Bremmer kutsus NATOt aga üles reageerima. "Valgevene on kuritegelik režiim. NATO vastus on vajalik," kirjutas ta Twitteris.

Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis nõudis samal ajal lennureisijate vabastamist.

"Lennul oli 171 reisijat. Meil on teave 149 reisija kohta. Nende hulgas oli üks austerlane, üks bulgaarlane, üks küproslane, kolm sakslast, üks hispaanlane, üheksa prantslast, üksteist kreeklast, 94 leedulast, kaks lätlast, neli poolakat, viis rumeenlast, neli valgevenelast, kaks süürlast ja üks nigeerlane. Kõik 171 tuleb viivitamata vabastada," rõhutas Landsbergis.

Prantsusmaa välisminister Jean Yves LeDrian toonitas samuti, et kõigile reisijatele tuleb anda võimalus Valgevenest viivitamatult lahkuda.

"Valgevene võimude poolt Ryanairi lennu ümbersuunamine on vastuvõetamatu. Hädavajalik on tugev reageerimine ja eurooplaste ühtsus," märkis ta. "Kõigile lennureisijatele, sealhulgas Valgevene opositsioonile, tuleb anda õigus Valgevenest viivitamatult lahkuda."

Kremli propagandistid avaldasid pühapäeval samuti oma seisukohti. Telekanali RT (endine Russia Today) peatoimetaja Margarita Simonjan säutsus näiteks: "Ma ei arvanud kunagi, et võin Valgevene kadestada. Aga nüüd ma kuidagi kadestan."