Kadri Simson - Euroopa Komisjoni energeetikavolinik - ütles tänasel Euroopa päeval, et Eesti seisab vähemalt sama tugevatel alustel, kui aastal 2004. Lisaks märkis ta, et Euroopa Liit tervikuna on möödunud 17 aasta jooksul kasvanud nii liikmeskonnas kui ka oma geopoliitilises mõjukuses.

„Ma olen veendunud, et valdav enamus eestimaalasi peab meie kuulumist ELi endiselt üheks Eesti edu aluseks. Euroopa on koht, kus tegutsetakse Eestile omaste väärtuste ja eesmärkide alusel ning ka väiksemaid kuulates,“ sõnas Simson.

Täna keskpäeval kõlas Tallinna Jaani kiriku torni kellamängus Euroopa hümn – Ludwig van Beethoveni „Ood rõõmule“. Kellamängu saatel avati kell 12 Vabaduse väljaku lillevaip Kadri Simsoni ja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti poolt.

Euroopa päeva puhul võttis sõna ka Eesti välisminister Eva-Maria Liimets, kes märkis, et võimalus juba 17 aastat Euroopa Liidu liikmena seda päeva tähistada on suur privileeg. Tagasi vaatamise kõrval on aga tema silmis nüüd ka aeg planeerida tulevikku.

„Täna saame lisaks Euroopa päeva tähistamisele rõõmu tunda ka Eesti edenenud majanduslikust heaolust, inimeste toimetuleku paranemisest, igapäevaelu arengust ja meie suurenenud rahvusvahelisest mõjukusest,“ sõnas Liimets. „Euroopa Liidu tugevust on korduvalt proovile pandud – ka viimasel aastal –, kuid soov üksteist toetada ja ühiseid lahendusi leida on püsinud. Sel aastal aitab Euroopa päeva tähendust süvendada eesmärk vaadata kaugemasse tulevikku.“

Üllatus emadele ja töölistele

Euroopa päev, 9. mai on tänavu ühtlasi emadepäev. Sel puhul kaunistab Haapsalu, Jõhvi, Kuressaare, Kärdla, Narva, Põlva, Pärnu, Tallinna ja Võru keskväljakut lillevaip – Euroopa päeva tähistamiseks sümboolselt EL-i ja Eesti lipu värvides.

Üle Eesti läks lillevaipade kujundamiseks 20 000 potilille, mis kingitakse sama päeva õhtul naistele, kes on tööl kriisi ajal suure koormusega töökohtades - näiteks haiglad, päästekeskused, koolid ja lasteaiad - ning paljud neist ka emadepäeval. Lillekompositsioone saab imetleda kuni kella kuueni õhtul.

Mängi ja võida

Lisaks saab üheksas Eesti linnas - Haapsalus, Jõhvis, Kuressaares, Kärdlas, Narvas, Põlvas, Pärnus, Tallinnas ja Võrus – kolme päeva jooksul (7.-9. mai) mängida Euroopa päevale pühendatud orienteerumismängu. Mängus saab osaleda nutiseadme rakenduse abil. Selle eesmärk on kõndida läbi kõik kaardil näidatud Euroopa Liidu liikmesriigid. Mängu läbijate vahel loositakse välja kümme 300-eurost kinkekaarti puhkuse plaanimiseks Eestis või mujal Euroopas. Eileõhtuse seisuga oli mäng läbitud üle 1000 mängija poolt.

Homsel Euroopa päevale pühendatud veebiseminaril arutlevad peaminister Kaja Kallas ja energeetikavolinik Kadri Simson selle üle, mida on Euroopal koroonakriisist õppida. Tutvustame uut Eurobaromeetri Eesti raportit, millele annavad tagasisidet Euroopa Parlamendi saadik Sven Mikser ja Riigikogu liige Urmas Reinsalu. Kohalikud ettevõtjad, poliitikud ja ajakirjanikud jagavad Euroopa teabekeskuste juhtimisel oma mõtteid sellest, kuidas Euroopa Liit on kriisis hakkama saanud ja mida tulevikus saaks paremini teha.

Mis on Euroopa päev?

Euroopa päeva saame nimetada Euroopa Liidu sünnipäevaks. Sel päeval 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne (Schumani deklaratsioon), kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas.

1. mail 2021 möödus 17 aastat Eesti kuulumisest Euroopa Liitu.