Konkursi võit tõi perele 10 000-eurose stipendiumi Bigbankilt. Pere soovib seda raha kasutada oma kodu ehitamiseks ning loominguliste ideede realiseerimiseks.

Aasta Suurperesse kuuluvad ema Lora, isa Andrei ning lapsed – 17-aastane Radomir, 15-aastane Vlademir, 10-aastane Miroslav, 5-aastane Yaromir ja aastane Svetomir. Pere kolis hiljuti linnast Vihterpalusse, kuhu rajab oma kätega ökoloogilist kodu, peab lemmikoomi, vutte ning mesilasi ja soovib kohalikku elu edendada.

Eesti Lasterikaste Perede Liidu president Aage Õunap märkis, et žürii valik langes tänavu Gužovite perekonna peale eelkõige nende positiivse ellusuhtumise ja tohutu tahtejõu tõttu.

„Perekond Gužovid on ehe näide sellest, et kõik saab alguse suhtumisest,” ütles Aage Õunap. ”On imetlusväärne, millise entusiasmi ja pühendumusega astuvad nad vastu uutele väljakutsetele, kuivõrd hoolivad on nad teiste inimeste ja keskkonna suhtes ning kuivõrd mitmekülgsed ja sümpaatsed on nad inimestena."

Bigbanki Eesti juht Jonna Pechter sõnas, et Gužovite pere ülitöökas, aktiivne ja tõeliselt inspireeriv.

„Gužovid rajavad väga erilist ja loodussõbralikku kodu, lastel on palju hobisid ja huvisid ning ema unistab keraamikastuudiost, et pakkuda nii enda kui ümbruskonna mudilastele huvitegevusi. Loodame, et 10 000-eurone stipendium aitab neid unistustele lähemale“ ütles Jonna Pechter.

"Tavaline pere, kel omad raskused"

Pereisa Andrei märkis, et ta ei näe ta oma peret idüllilise näitena ajakirja esikaanel, vaid pigem tavalise perena, kel on omad raskused ja palju väljakutseid.

„Mis meid võib-olla teistest eristab, on töökus ja see, et väljakutseid ja raskusi kohates me ei nurise, vaid üritame alati rahumeelselt, asjalikult ja loovalt neid lahendada ja oma elu ning unistustega edasi minna. Üheks meie elu motoks on: ei ole sellist asja nagu probleem, on vaid lahendust vajavad väljakutsed ja väärtuslik kogemus,“ kirjeldas pereisa Gužovite mõttemalli.

Mis meid võib-olla teistest eristab, on töökus ja see, et väljakutseid kohates me ei nurise.
Pereisa Andrei

Andrei peab praeguseks suurimaks väljakutseks oma perele kodu ehitamist. „Meie unistus on rajada oma jõuga südamega kodu ning aed, mis oleks lastele erilise sidemega koht, kuhu suureks kasvades ka oma lapsi tuua,“ ütles Andrei. „Oleme naljaga pooleks ökofriigid või inimkeeli öeldes mahepõllumajanduse pooldajad. Üritame nii majapidamises kui ka maaharimises võimalikult naturaalselt ja taaskasutades hakkama saada. Ka meie maja tuleb ökoloogiline ja energiasäästlik."

Pereisa nentis, et naabrid nimetavad Gužovite pere tööfriikideks - sageli tehakse tööd kuni päikeseloojanguni ja tihtipeale taskulambi valgel ka pärast seda. Andrei sõnas, et nad õpivad oma kodu rajades omasoodu ning jagavad kõiki tarkusi ka oma lastega. Majapidamisest leiab ka kuhjaga loomi: kaks kassi, koer, kuus mesilasperet ja vutid. Mees tunnistas, et mesilased pakuvad neist enim põnevust - tegemist on justkui tulnukatega.

Tutvugem: Aasta Suurpere 2021 – Gužovid

Pereisa Andrei (kes sõprade utsitusel oma pere ankeedi konkursile esitas) teenib leiab Tallinna Vanglas psühholoogina - ta usub, et tema amet ja töökogemus on andnud talle "jõudu ja mõistust lahendada igat elus ette tulevat olukorda rahulikult ja mõistlikult". Lisaks märkis ta, et vanglatöö on õpetanud talle järgmist: kõikidest raskustest hoolimata on võimalik säilitada inimlikkust, optimismi ja elurõõmu. Vabal ajal tegeleb ta ka suitsetamisest loobuvatele inimestele abiprogrammi loomisega ning toetab koos Tallinna Perekeskusega vägivallavastast nõustamisgruppi.

Pereema Lora on Andrei sõnutsi loominguline hing, kel on küll sotsiaaltöötaja haridus, ent ta on pühendanud paljud aastad "professionaalseks emaks" olemisele. Loral olevat ohtralt kunstilisi huvisid, mida üritab suure majapidamise ja laste kasvatamise kõrval edendada. Näiteks võib nende kodust seetõttu leida erinevaid eksootilisi pille - ukulelest Kalimbani. Lisaks meeldib pereemale joonistada. Lora on Andrei sõnul ka tulihingeline aednik-kollektsionäär: kui tal oleks võimalus, rajaks ta oma botaanikaaia. Kõik, mis Lora mulda paneb, pidavat kasvama ja vilja kandma. „Ta on korduvalt päästnud närtsima läinud nii-öelda prügikasti-kandidaate – paludes sellise õnnetu heidiku endale, toob koju, hoolitseb veidi ja üldjuhul ärkavad taimed ellu ja rõõmustavad silma,“ rääkis Andrei. Maale kolides hakkas Lorat huvitama keraamika. Tema unistus on teha oma keraamikastuudio ja pakkuda enda ja ka küla lastele huvitegevusi, mida maal on vähevõitu. Praegu ehitab pere Lora jaoks väikest töökoda, kus ta saab tegeleda vitraažide loomisega.

Loodame, et meie pere saaks olla kellegi jaoks inspireerivaks eeskujuks elumuutustega hakkamasaamises ja raskustest läbi murdmises.
Pereisa Andrei

Pere vanim poeg, 17-aastane Radomir õpib Tallinnas Ehituskoolis. Ta on koos oma venna Vlademiriga tegelenud võistlustasemel peotantsuga, ent maal elades hakkas Radomir huvituma meisterdamisest. Tulevikus plaanib ta saada arhitektiks. Selleks soovis ta oma tulevast valdkonda „vundamendist“ tundma õppida ning ehitajana töötades majade hingeelu ja projekteerimist paremini mõista.

15-aastast Vlademiri huvitavad arvutid ning tema näeb oma tulevase elukutsena programmeerimist. Vlademir, nagu teisedki pere lapsed, on vanematele abiks nii väikese venna järele vaatamisel, aiatöödel, maja ehitamisel kui ka vahest toiduvalmistamisel.

10-aastane Miroslav on rõõmsameelne kolmanda klassi õpilane. Ka tema on sageli vanematele abiks ning talle meeldivad pere kassid ja ta huvitub mesindusest.

5-aastane Yaromir on pere kõige energilisem laps. Temale meeldib mängida õues pere lemmiku, krantsi tõugu koer Stellaga, kes on sama energiline ja rõõmsameelne nagu Yaromir.

1-aastane Svetomir on pesamuna. Vanemate sõnul on ta väga uudishimulik laps, kes õppis hiljuti kõndima ning avastab enda jaoks nüüd ronimist.

Perekond Gužovid peavad ka oma majaehituse kohta blogi, mille kohta saab lähemalt lugeda siit.

Taustast

Aasta Suurpere konkurss toimus kahteteistkümnendat korda. Tänavu osales konkursil 68 perekonda üle Eesti. Konkursi žüriisse kuulusid Eesti Lasterikaste Perede Liidu ja Bigbanki esindajad, konkursi patroon Urmas Vaino ning 2020. aasta võitjad – perekond Alev Võrumaalt.

Eesti Lasterikaste Perede Liit loodi 1996. aastal. Liit on nelja ja enamaga lapsega peresid koondav katusorganisatsioon, mis lähtub oma tegevustes suurte perede väärtustamisest ja toetamisest. Liidu võrgustiku moodustavad 21 maakondlikku liikmesorganisatsiooni, kuhu kuulub 1800 nelja ja enama lapsega perekonda, kus on kokku sirgumas enam kui 8500 last.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid