Täna osaleb Eesti president Poola riigipea kutsel koos Leedu presidendi Gitanas Nausėda, Läti presidendi Egils Levitsi ja Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga Poola konstitutsioonipäeva tähistamisel.

Tänavu möödub Poola põhiseaduse vastuvõtmisest 230 aastat. Ametliku tseremoonia käigus kirjutavad kõik riigipead alla ühisdeklaratsioonile ja arutlevad debatil selle üle, milline on seaduste ja inimeste heaolu vahekord.

Järgneb Eesti riigipea kahepäevane ametlik visiit Poola, mis leiab riikide suhete seisukohast aset olulisel ja sümboolsel ajal. Nimelt tähistavad Eesti ja Poola tänavu diplomaatiliste suhete aastasada ning 4. mail 1921 akrediteeriti Varssavis ka esimene Eesti diplomaat.

Nii pakub seekordne külaskäik võimaluse meenutada nii meie läbikäimise rikast ning mitmekesist ajalugu kui arutada koostöö tänast seisu ja tulevikku, selgitas Eesti suursaadik Poolas Martin Roger.

"Eestil ja Poolal on sarnane julgeolekutaju ning tegutseme koos julgeoleku ja heaolu kindlustamiseks nii kahepoolselt kui ka NATOs ja ELis. Samuti on Poolal oluline roll regiooni energeetika- ja transpordiühendustes," lisas Roger.

Pandeemia mõjusid arvestades on mõlema riigi jaoks järgmistel aastatel olulisel kohal majanduse taastumine, rohe- ja digipööre. Vabariigi presidendi kantselei teatel on need teemad Kersti Kaljulaidi kõneluste keskmes nii Poola kolleegi Andrzej Duda kui ka teiste riigiesindajatega.

Lisaks Poola presidendile kohtub Eesti riigipea ka Poola seimi marssali Elżbieta Witeki, senati marssali Tomasz Grodzki ja peaminister Mateusz Morawieckiga, peab Poola riigipeaga avaliku vestluse Poola-Eesti kaubanduskojas rohepöörde teemal, külastab Eesti ettevõtet Inbank ja kõneleb Poola mõttekojas PISM meie regiooni julgeolekuolukorrast.

Riigipea avab ka Łazienki pargis vabaõhunäituse Eesti-Poola suhetest aastatel 1918-1939, samuti annab intervjuud Poola nädalalehele Dziennik Gazeta Prawna ja telekanalile Polsat.

Eesti suurima kaubanduspartnerina Kesk-Euroopas on Poola Eesti ettevõtetele üha olulisem turg. Nii saadab riigipead visiidil äridelegatsioon, et edendada kahe riigi koostööd ka ettevõtlusvallas.

Vabariigi president saabub tagasi Eestisse kolmapäeva õhtul.