Ilmateenistuse Foreca meteoroloog Jenna Salminen ütles, et ilm ei näi mais tulevat mitte üksnes jahedam, vaid mõnes paigus ka keskmisest sajusem ja endiselt võib maha tulla nii lund kui lörtsi.

Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse (ECMWF) värskelt ilmunud igakuise prognoosi kohaselt on maikuu esimene nädal Soomes keskmisest 1 - 3 kraadi külmem. “Jahedam kevadilm jääb mai algul püsima ja oodata on vihma,” tõdes Salminen. “Järgmisel nädalal jääb Soome Atlandilt Põhja-Euroopasse liikuvate madalrõhkkondade teele ja riigi lõunaosas on oodata keskmisest mõnevõrra vihmasemat nädalat. Õhutemperatuur jääb päevasel ajal 5 - 10 kraadi kanti, põhja pool on jahedam.”

Ilm ei parane eriliselt ka maikuu teisel ega kolmandal nädalal ja õhutemperatuur on jätkuvalt keskmisest 1 - 3 kraadi külmem, tõdes Salminen. Vaatamata keskmisest jahedamat ilma lubavale prognoosile, ei saa tema sõnul siiski välistada, et soojasid kevadpäevi võib ette tulla ka enne selle kuu keskpaika.

Värskest kuuprognoosist lähtudes, võiks siiski ka tõdeda, et suuremat soojalainet ei ole oodata isegi maikuu viimasel nädalal, kuigi selle perioodi osas on veel vara täpsemaid prognoose teha, märkis Soome meteoroloog.

Eestis on uuel nädalal ilm muutlik

Eestis täna õhurõhk tõuseb ja kõrgrõhkkonna mõju tugevneb. Öö on võrdlemisi selge taevaga ja sajuta. Puhub mõõdukas loode- ja läänetuul. Õhutemperatuur langeb sisemaal -2..-4 kraadini, meretuulega rannikul paar-kolm kraadi üle 0 kraadi.

Päeval areneb jõudsalt rünkpilvi, millest aga vaid mõni üksik ka lühiajalise vihmahoo võib maha jätta. Läänekaare tuule puhanguid on rannikul kuni 13 meetrit sekundis. Õhutemperatuur tõuseb 7..11 kraadini, rannikul on jahedam.

Pühapäeval jätkub aeglane õhurõhu tõus. Öö on uuesti selgem ja sajuta ning mõõduka läänekaare tuulega. Õhutemperatuur langeb sisemaal -3..-4 kraadini, rannikul jääb plusspoolele. Päeval areneb aga rünkpilvi ja mõni neist võib ka lühiajalise vihmarabina alla saata. Õhutemperatuur tõuseb sisemaal 9..12 kraadini, rannikul jääb 5 kraadi piirile pidama.

Esmaspäeval tõmbub kõrgrõhuvöönd pisut eemale ja lõuna poolt läheneva madalrõhkkonna serv laieneb üle Ida-Eesti. Taevas kattub öösel Kagu-Eestis pilvedega ja hakkab vihma sadama. Tuul pöördub kirdesse ja põhja ning tugevneb puhanguti 13 meetrit sekundis. Õhutemperatuur on -1..+4 kraadi ja kui Lõuna-Eesti pilvisemaks tõmbub, siis jääb seal +5 kraadi ümbrusse. Päeval laieneb pilveserv üle Eesti idapoolse osa ning sajab vihma ja lörtsi. Lääne-Eestis aga on pilvekiht õhuke ja ilm sajuta. Puhub tugev kirde- ja põhjatuul puhanguti kuni 17 meetrit sekundis. Õhutemperatuur on +4 kraadist sajupilvede all kuni 9..10 kraadini selgema taevaga Lääne-Eestis.

Teisipäeval kaugeneb madalrõhkkond ühes tihedamate sajupilvedega Venemaa keskoblastite poole. Põhjakaarest kanduvas õhumassis on niiskust vähem, ilm sajuta ja pilvi hõredamalt. Tuul puhub põhjakaarest, on öösel veel tugev, päeval nõrgeneb. Õhutemperatuur langeb öösel sisemaal 0 kraadi lähedale, põhjakaare tuulele avatud rannikul on kuni +4, päeval tõuseb 8..12 kraadini.

Kolmapäeval läheneb Skandinaaviast uus madalrõhkkond ja võtab Läänemere õhuruumi oma valdusse, tõstab kagu- ja idatuule tugevaks ning katab taeva pilvedega. Saartel hakkab vastu hommikut vihma sadama ja sadu laieneb päeva jooksul üle maa, sekka ka tuleb lörtsi. Õhutemperatuur jääb öösel lääne pool plusspoolele, Ida-Eestis langeb alla 0°C (0..-3 kraadi), päeval tõuseb 6..10 kraadini ja kui Virumaale vihmapilved alles vastu õhtut jõuavad, siis seal jõuab enne seda veel paar kraadi kõrgemalegi tõusta.

Neljapäeval liigub madalrõhkkond edasi Stockholmi lähistele ja selle idatiivas on meie ilm sajuhoogudega. Tuul pisut nõrgeneb ja pöördub lõunakaarde. Õhutemperatuur on öösel 2..7, päeval 7..12 kraadi.

Reedel eemaldub madalrõhuala aeglaselt põhja poole, aga selle serva mööda liigub üle Eesti hoogsajupilvi. Puhub võrdlemisi tugev edelatuul. Õhutemperatuur on öösel 1..6, päeval 8..13 kraadi.