Süüdistuse järgi küsis 45-aastane tolliametnik altkäemaksu vastutasuks võimaluse eest vältida tolliprotseduuriga seotud ajakulu. Süüdistuse sai ka altkäemaksu andnud 46-aastane agent, kes kaubavedajatele tolliga seotud asjaajamise teenust pakkus.

"Lihtsustatult võib öelda, et ametnik võimaldas ühel tolliagendil oma kliente tollikontrollist ja sellega seotud ajakulust vabaks osta. Teadupärast on aeg ärimaailmas kallis vara ning selline ebaseaduslik tegevus andis altkäemaksu andnud vahendajale märkimisväärse konkurentsieelise," selgitas Lääne ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Kaido Tuulemäe.

Uurimine tuvastas kahe süüdistatava vahel nelja aasta jooksul üle kolmekümne sellise tehingu. "Tuvastasime üle 7 tuhande euro kuritegelikul teel saadud tulu, mis kohtuotsusega altkäemaksu võtjalt välja mõisteti ja tuleb nüüd kanda riigituludesse," ütles prokurör.

Prokuratuur kirjutas Facebookis, et kriminaalasi alustati möödunud novembris. Videos on näha hetk, kui sulist ametnik loeb valel teel saadud raha. "Kuriteokahtlus oli sedavõrd tõsine, et ametniku varjatud jälgimist võis pidada põhjendatuks. Nii kiire lahendus sai võimalikuks tänu jälitusega kogutud tõenditele. Tänu kiirele lahendusele saavad uurijad ja prokurör nüüd keskenduda juba uutele kriminaalasjadele," vahendab prokuratuur.

Möödunud reedel kinnitas Pärnu maakohus süüdistatavate ja prokuratuuri vahel sõlmitud karistuskokkuleppe, millega ametiseisundit kuritarvitanud ametnikku karistati nelja aasta pikkuse vangistusega, millest kohe kuulub ära kandmisele kaks kuud. Ülejäänud vangistus määrati tingimisi nelja aasta pikkuse katseajaga.

Altkäemaksu andmise eest mõisteti tollimaakleri teenust pakkunud mehele 3 aasta pikkune vangistus, millest tuleb koha ära kanda 2 kuud ning ülejäänud karistus jääb kandmisele tingimisi 3 aasta pikkuse katseajaga.

Mõlemad mehed peeti kahtlustatavana kinni veebruaris ning võeti siis vahi alla. Eelvangistuses viibitud aeg arvestatakse karistuse hulka, seega on suurem osa ära kandmisele määratud vangistusest praeguseks kantud.