J&J ütles, et võtab Baltimore'is asuva Emergent BioSolutionsi rajatise "täielikult enda kontrolli alla", tõotades, et toimetab mai lõpuks valitsusele vähemalt 100 miljonit vaktsiinidoosi, vahendab Reuters.

USA tervishoiu- ja teenindusministeerium aitas lükkele kaasa, ütles föderaalne tervishoiuametnik, kes palus oma nime asja tundlikkuse tõttu mitte avaldada.

AstraZeneca, mille vaktsiin ootab USA-s endiselt heakskiitu, teatas, et teeb president Joe Bideni administratsiooniga koostööd, leidmaks vaktsiini tootmiseks alternatiivne tehas.

Valge Maja ametnikud ei soovinud laupäeval teemat kommenteerida.

Areng, millest esmakordselt teatas New York Times, pärsib veelgi AstraZeneca jõupingutusi Ameerika Ühendriikides. Valitsus kritiseeris ravimitootjat selle eest, et see kasutas avaldatud vaktsiinikatsete tulemustes aegunud andmeid. Juhtunu tõttu tuli ettevõttel uuringut redigeerida.

Ajaleht paljastas sel nädalal, et Emergent BioSolutionsi töötajad tegid hiljuti tõsise vea ja segasid kahe erineva vaktsiini - AstraZeneca ja J&J - koostisosi. Teadaolevalt avastati viga alles päevi hiljem kvaliteedikontrolli käigus. Ükski vigane doos tehasest välja ei jõudnud, ent 15 miljonit selleks ajaks valminud annust tuli saata hävitamisele.

Valitsuse otsus lubada tehases edaspidi toota ainult J & J üheannuselist vaktsiini on mõeldud samasuguste probleemide vältimiseks tulevikus, kirjutas New York Times, viidates kahele föderaalsele tervishoiuametnikule.

USA nakkushaiguste tipparst Anthony Fauci tunnistas neljapäeval Reutersile, et riik ei pruugi AstraZeneca vaktsiini vajada isegi juhul, kui see viimaks võimudelt heakskiidu saab. USA on lubanud Mehhikole ja Kanadale saata umbes 4 miljonit annust AstraZeneca vaktsiini, mis on toodetud USA-s.