Eelmise aasta lõpus kandis kaitseministeerium Xiaomi nimekirja, millesse kuuluvaid ettevõtteid kahtlustatakse sidemetes Hiina sõjaväega. Vaid nädal enne otsuse jõustumist otsustas kohtunik Rudolph Contreras ettevõttele keeldude kehtestamine ajutiselt peatada, öeldes, et selline riigi samm oli „meelevaldne ja kapriisne“.

Kuni poleemika kestab, tegi kohtunik algotsuse, mis võimaldab Hiina ettevõttel suuri kahjusid vältida. Tema arvates võib Xiaomi selle kohtuasja võita. Eelmisel aastal, kui kaitseministeerium teatas keeldudest, ähvardas ettevõtet eemaldamine USA börsidelt ja rahvusvahelise fondi võrdlusindeksist (benchmark).

Xiaomi omakorda palub kohtul lõplikult tühistada süüdistus seoses sidemetega sõjaväega ja kuulutada need väited ebaseaduslikeks. See negatiivne kumu põhjustas ettevõttele märkimisväärset kahju. Mõni tund pärast sanktsioonide väljakuulutamist langesid Xiaomi aktsiad Hongkongi börsil 10% võrra. Aktsiate keskmine hind langes 30 dollarilt kuni 28,50 dollarini.
USA sanktsioonide väljakuulutamine Xiaomi suhtes tekitas paanikat, kardeti samasugust stsenaariumit kui Huawei puhul (keelati koostöö Google'iga, Qualcommiga jm). Xiaomit ei kantud USA kaubandusministeeriumi subjektide nimekirja, nagu juhtus ettevõtte konkurendiga. Xiaomile kehtestatud keeld oli seotud sellega, et USA kodanikud ja ettevõtted ei tohtinud ettevõttesse investeerida.
Meenutame, et ametiaja viimastel päevadel allkirjastas endine USA president Donald Trump korralduse, millega keelati investeerimine Hiina sõjaväega seotud Hiina ettevõtetesse. Sellega taotles president Trump avaldada Pekingile survet „kuritahtlike äritavade“ eest.

Riigi julgeoleku kaalutlustel on USA püüdnud keelustada ka populaarsed Hiina suhtlusvõrgustike platvormid WeChat ja TikTok, piirata riikliku naftagigandi CNOOC huve ja tegevusvõimalusi. Kuid kohtunik Contreras hindab skeptiliselt sellist keelustamist ja rakenduste mõju riiklikule julgeolekule.

Xiaomi on maailmas suuruselt kolmas nutitelefonide tootja ja edestas 2020. aasta kolmandas kvartalis telefonide müügis ettevõtet Apple.

Koostatud Bloombergi teabe alusel.