Otsusest hakata elanikkonda taas AstraZeneca vaktsiiniga kaitsepookima teatas neljapäeva õhtul suurem osa Euroopa Liidu (EL) riike, sh Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania, Holland, Läti, Leedu, Sloveenia ja Bulgaaria.

Vaktsiin sai riikidelt uuesti rohelise tule pärast seda, kui Euroopa ravimiameti (EMA) ohutuskomitee tunnistas värskete andmete põhjal selle kasutamise ohutuks ja efektiivseks.

"AstraZeneca vaktsiin ei ole seotud trombemboolia või verehüübe juhtude üldise riskitaseme tõusuga," lausus EMA juht Emer Cooke eilsel pressikonverentsil. "Olemasoleva tõestusmaterjali põhjal ei ole siiski äärmiselt haruldaste (trombi-)juhtumite teket võimalik täielikult välistada. Jääme aga endiselt seisukohale, et AstraZeneca vaktsiinist saadav kasu COVID-19 ennetamisel kaalub üles kõigi võimalike kõrvaltoimete riski."

Hoolimata EMA jõulisest seisukohavõtust jätavad Taani, Rootsi ja Norra AstraZeneca vaktsiini kasutamise endiselt pausile.

Norra

Norra ravimiameti (NOMA) direktor Audun Hågå ütles neljapäeva õhtul, et amet jätkab raskete haigusjuhtumite uurimist, leides, et on veel vara järeldusi teha.

Hågå sõnul on tänase seisuga Norra haiglates neli patsienti, kelle sümptomid hõlmavad "veretrombe, verejooksu ja madalat vereliistakute taset". Veel kaks inimest surid eelmisel nädalal. "Oleme seega teadlikud kokku kuuest ebatavalise haiguspildiga juhtumist," märkis Hågå.

Norra tervishoiuinstituudi (NIPH) direktor Camilla Stoltenberg rõhutas, et vaktsiinidel on oluline roll pandeemia peatamisel, ent oluline on ka usaldus vaktsiinide ja vaktsineerimisprogrammide vastu. "Oleme seetõttu seisukohal, et vaktsiin tuleb panna pausile olukorras, kus kuuleme tõsistest juhtumitest, millel võib olla põhjuslik seos vaktsineerimisega," lausus ta.

"EMA tuli neljapäeva pärastlõunal välja oma hinnanguga AstraZeneca vaktsiini osas. Võtame selle teadmiseks ja jätkame enda uuringuid, vaagimaks selle vaktsiini sobivust meie vaktsineerimisprogrammi," ütles Stoltenberg.

Tema sõnul annab tervishoiuinstituut oma hinnangu AstraZeneca vaktsiinile järgmise nädala lõpus. "Usume, et praegu on järeldusi teha ennatlik," märkis Stoltenberg. "AstraZeneca vaktsiin on ootel, kuni meil on olukorrast täiuslikum pilt. Ka EMA jätkab uurimist."

Norra ravimiameti meditsiinidirektor Steinar Madsen tuletas omalt poolt meelde, et EMA hinnangul on tõsiste haigusjuhtumite ja AstraZeneca vaktsiini vahel siiski võimalik seos.

"Üldiselt ütles EMA, et kasu kaalub üles riskid, ent peaksime nüüd keskenduma sellele, kas suudame uusi traagilisi juhtumeid ennetada ning ehk ka teada saada, keda ei tasuks vaktsineerida," sõnas Madsen.

Rootsi

Rootsi rahvatervise amet (FoHM) teatas neljapäeval, et ootab järgmise nädalani, otsustamaks, kas jätkata vaktsineerimist AstraZeneca vaktsiiniga. "Olemasoleva info analüüsimisele kulub paar päeva. Teave AstraZeneca edasise kasutamise kohta tuleb uuel nädalal," lubas FoHMi juht Johan Carlson valitsuse pressikonverentsil.

Rootsi peaminister Stefan Löven märkis omalt poolt, et vaktsineerimise puhul saab kõik alguse ohutusest. "Igaüks peaks tundma end turvaliselt, kui laseb omale süstla käsivarde torgata," ütles Löfven.

Sotsiaalminister Lena Hallengren märkis ühtlasi, et juhul kui AstraZeneca vaktsiin siiski taas käiku lastakse, ei tähenda see veel selle kasutamist varasemal moel. "Igaüks peaks tundma end turvaliselt vaktsiinide ja selle osas, millistel sihtrühmadel me neid kasutame," ütles Hallengren. "Asjaolu, et EMA ütleb, et vaktsiin on endiselt heaks kiidetud, ei tähenda tingimata, et seda kasutatakse edaspidi kõikide sihtrühmade vaktsineerimisel."

Taani

Taani terviseamet teatas neljapäeva õhtul samuti, et paus AstraZeneca vaktsiini kasutamises kehtib vähemalt järgmise nädalani. "Asume lähipäevil koostöös ravimiametiga hindama, millist mõju see võib kujutada Taani vaktsineerimisprogrammile," teatas tervisamet.

Taani ravimiamet märkis ühtlasi, et Astrazeneca vaktsiin on üldiselt ohutu ja tõhus COVID-19 ennetamisel. "Kuna aga ei saa välistada, et vaktsiini ja harvaesinevate verehüüvete, madala trombotsüütide taseme ja verejooksu vahel võib olla seos, on vaktsiini kasutamine jätkuvalt pausil," selgitas ravimiamet.