Istungi peakõneleja on ÜRO abipeasekretär ja inimõiguste kõrge voliniku New Yorgi esinduse juht Ilze Brands Kehris. Veel võtavad sõna USA Potomaci Fondi president, sõltumatu vaatleja dr Phillip Karber ning Krimmi inimõiguste rikkumistele keskenduva Ukraina kodanikuühenduse Media Initiative on Human Rights koordinaator Maria Tomak. Kohal on ka Ukraina ajakirjandus.

„Juhime istungiga ÜRO liikmesriikide ja rahvusvahelise üldsuse tähelepanu Vene Föderatsiooni juba seitse aastat kestnud rängale rahvusvahelise õiguse rikkumisele Ukrainas, Krimmi poolsaare ulatuslikule militariseerimisele ning krimmitatarlaste ja Ukraina aktivistide tagakiusamisele,“ ütles välisminister Eva-Maria Liimets.

Ürituse algataja on Eesti, kaaskorraldajaid on sel korral rohkem kui kunagi varem – 22 riiki, sealhulgas mitmed Julgeolekunõukogu liikmed ja teised ÜRO riigid nii Euroopast kui ka kaugematest regioonidest.

„Märkimisväärne kaaskorraldajate hulk nii Euroopast kui ka kaugemalt näitab, et oleme Julgeolekunõukogus oma seisukohti meile väga olulisel teemal edukalt esitanud ning leidnud mõistmist ja liitlasi tervest rahvusvahelisest kogukonnast,“ sõnas minister.

Krimmi annekteerimise aastapäeva üritusi on ÜRO Julgeolekunõukogus korraldatud alates 2016. aastast. Eesti korraldas Julgeolekunõukogus sarnase mitteametliku istungi möödunud aasta märtsis ja hoiab järjepidevust ka tänavu.