Tegemist on teise korraga alates aasta algusest, kui Suurbritannial ja Euroopa Liidul on vaktsiinide tootmise ja jaotamise üle kana kitkuda.

Jaanuaris kehtestas Euroopa Liit uue vaktsiinide ekspordi kontrollisüsteemi seoses murega vaktsiinide kättesaadavuse pärast Euroopa Liidus. Tootjad peavad kavandatavaks ekspordiks riikide valitsustelt luba küsima.

See tekitas laialdasema vaidluse Suurbritanniaga Brexiti-järgse kaubanduskorralduse toimimise üle Põhja-Iirimaa suhtes, milles eelmisel aastal kokku lepiti.

Euroopa Liit kavandas reegleid, mis oleksid potentsiaalselt lubanud peatada vaktsiinide tarned Põhja-Iirimaale. Laialdase kriitika tõttu Euroopa Liit siiski taganes sellest.

Michel kirjutas oma iganädalases avalduses, et oli šokeeritud, kui kuulis, et Euroopa Liitu süüdistatakse „vaktsiininatsionalismis”, ja lisas, et Euroopa Liit ei ole eksporti peatanud.

„Siin jällegi faktid ei valeta,” kirjutas Michel. „Ühendkuningriik ja Ühendriigid on kehtestanud otsese keelu nende territooriumil toodetud vaktsiinide või vaktsiinikomponentide ekspordile. Aga Euroopa Liit, maailma suurima vaktsiinitootmisvõimekusega regioon maailmas, on lihtsalt pannud paika EL-is toodetud dooside ekspordi kontrollimise süsteemi.”

BBC andmetel kirjutas välisminister Raab vastuseks kirja, „et asjad selgeks teha”, milles väljendas muret, et seda „valeväidet on korratud EL-is ja komisjonis erinevatel tasemetel”.

„Ühendkuningriigi valitsus ei ole blokeerinud ühegi Covid-19 vaktsiini ega vaktsiinikomponendi eksporti. Igasugused viited Ühendkuningriigi ekspordikeelule või mingitele piirangutele vaktsiinidele on täiesti valed,” kirjutas BBC andmetel Raab.

Pärast uudise ilmumist tüli kohta võttis Michel sõna Twitteris: „Hea meel, kui Ühendkuningriigi reaktsioon viib suurema läbipaistvuse ja suurenenud ekspordini EL-i ja kolmandatesse riikidesse. Erinevad viisid vaktsiinidele/ravimitele keeldude või piirangute kehtestamisele. EL pakub vaktsiine oma kodanikele ja ülejäänud maailmale. Keegi ei ole väljaspool ohtu, kuni kõik ei ole väljaspool ohtu.”

Euroopa Liit on olnud silmitsi kolme juhtiva vaktsiini tootmisprobleemidega.

Suurbritannia, kellel peaks pärast 400 miljoni doosi tellimist tekkima suur vaktsiinide ülejääk, on lubanud annetada enamiku ülejäägist vaesematele riikidele.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid