Valitsus kehtestab koroonaviiruse ohjeldamiseks lisapiirangud nii Ida-Virumaal kui ka mujal Eestis.

Koroonaviiruse epideemilise leviku ohjeldamiseks kehtestab valitsus haridust ja huviharidust ning sporti puudutavad piirangud üle Eesti. Ida-Virumaal laienevad piirangud ka vabaaja-, meelelahutus-, kultuuri- ja majutusteenustele ning maakonnas keelatakse avalikke üritusi korraldada. Valitsus plaanib vastava korralduse heaks kiita homsel istungil.

„Tuginedes teadusnõukoja ja terviseameti soovitustele viia koroonaviiruse laialdase leviku tõttu inimeste omavahelised kontaktid miinimumini ja vähendada inimeste liikumist, kehtestab valitsus ajutiselt täiendavad piirangud, mida võidakse pikendada, kui nakkuse levik ei pidurdu,“ ütles peaminister Jüri Ratas. „Viiruse leviku kontrolli alla saamine nõuab meie kõigi ühist pingutust. Peame eelseisvatel nädalatel vastu! Jõulud ja aastavahetus tulevad tänavu teisiti. Veedame pühad kodus ja pereringis.“

Piirangud Ida-Virumaal

12. detsembrist suletakse kolmeks nädalaks kõik meelelahutusasutused ja peatatakse vaba aja tegevused, keelatud on avalikud üritused ning suletud on kinod, teatrid, kontserdikohad, muuseumid ja näitusasutused, toitlustuskohad, spordiklubid, ujulad, spaad ja majutusteenuse pakkujad. Piirangud kehtivad nii sise- kui ka välitingimustes.

Igapäevast tööd saavad jätkata kirikud ja teised usuliste talituste toimumiskohad, kui järgitakse 50% täituvuse nõuet, 2 + 2 reeglit, maskikandmise ja desinfitseerimisvahendite kasutamise nõuet. Valitsus palub kirikutel ja usuliste talituste korraldajatel armulaual ja teiste sakramentide jagamisel rakendada viiruse leviku ennetamiseks vajalikke meetmeid.

Kohapeal suurendatakse järelevalvet isolatsioonikohustuse täitmise üle, eelkõige piiriületajate puhul. Piiriületuste arvu tuleb võimalikult palju vähendada.

Piirangud üle kogu Eesti

Alates 14. detsembrist on suletud kõik õppeasutused: üldhariduskoolid, kutsekoolid, rakenduskõrgkoolid ja ülikoolid. Järgmisel, 2021. aastal jätkub õppetöö tavakorras, juhul kui valitsus ei otsusta teisiti. Kontaktõpe võib toimuda hariduslike erivajadustega õpilastele, ja kui usaldusmeetmeid kasutatakse, on lubatud personaalsed konsultatsioonid, olümpiaadide pidamine, praktika ja eksamite sooritamine. Õppeasutused võivad kasutada distantsõppe vormi.

Lasteaiad ja lastehoiud jäävad avatuks.

Alates 14. detsembrist on kolmeks nädalaks peatatud huviharidus, huvitegevus ja sporditegevuse nii noortele kui ka täiskasvanutele. Lubatuks jääb üksnes individuaaltegevus, -õpe ja –sport ning distantsilt pakutavad tegevused. Individuaalsport värskes õhus on lubatud.

Kui kauaks koolid kinni jäävad? "Kui nakkus läheb allapoole, siis on meie soov koolid lahti teha nii ruttu kui võimalik. Saame hinnangu anda detsembri viimaste päevade jooksul, et kas täiendavatest piirangutest oli kasu. Kui oli, siis läheb õppetöö (11. jaanuarist - toim) edasi," ütles Ratas ERR-ile.

Ratas lisas, et valitsus ei pidanud vajalikuks õppeasutusi enne jõuluvaheaega nädalaks kaugõppele viia, aga kui koolid ise soovivad seda teha, siis on neil see võimalus. Samuti võib kontaktõpe toimuda erivajadusega õpilastele ja teistele olümpiaadide ettevalmistamiseks, teha praktikaid ning ülikoolides eksameid.

Piiranguid ei kohaldata professionaalsetele sportlastele, sealhulgas meistriliiga võistkondadele, koondislastele ja koondise kandidaatidele. Treenida ning võistelda saavad nii need noored kui ka täiskasvanud üksikaladel ja võistkondades, pealtvaatajad ei ole lubatud.

Suureneb järelevalve isolatsioonikohustuse täitmise üle.

Valitsus töötab välja täiendavad rahalised kompensatsioonimehhanismid valdkondadele, mis saavad sulgemiste tagajärjel kõige enam kannatada.

Eestis lisandus ööpäevaga 5699 analüüsi tulemust, nendest 547 on positiivsed. Viimase 14 päeva jooksul on võetud proovidest osutunud positiivseks kokku 5515 proovi, seega suhtarv 100 000 elaniku kohta on 414,98. Tänase seisuga on haiglaravil 264 patsienti. Ööpäevaga lisandus kaks surmajuhtumit, sellega on koroonaviirusega nakatunuid Eestis surnud kokku 139.