Riigikohus võttis Šmutovi kaitsja vandeadvokaat Sirje Musta kassatsioonkaebuse arutusele. Millal see küsimus täpsemalt arutusele tuleb, pole veel paigas.

Juunis jättis Tallinna ringkonnakohus muutmata Šmutovi süüdimõistmise ja talle kevadel maakohtus mõistetud reaalse kahe aasta ja viie kuu pikkuse vangistuse.

Harju maakohus mõistis Karel Šmutovi (29) süüdi muusik Raivo "Kõmmari" Rätte tapmises ja karistas teda 2 aasta ja 5 kuu pikkuse reaalse vangistusega.

Kohtunik Katre Poljakova rahuldas Kõmmari venna Toivo Rätte tsiviilhagi suurusega 3331.39 eurot. Samti rahuldas kohus osaliselt tütre Senni Rätte tsiviilhagi, mille raames mõisteti tema kasuks Šmutovilt välja 26 305.86 eurot.

Karel Šmutovilt mõisteti välja riigi tuludesse menetluskuluna: sundraha teise astme kuriteo toimepanemise eest summas 876 eurot, ekspertiisitasud kogusummas 6954 eurot, kaitsjatasud summas 330 eurot. Ühtlasi mõisteti välja kannatanu kasuks menetluskulud summas 1280 eurot.

Šmutov kulutas enda kaitseks õigusabikuludena 13 920 eurot, mille kohus jättis tema enda kanda.

Lisaks konfiskeeritakse Šmutovilt sõiduauto Audi A6 kui kuriteo toimepanemise vahend.

Ansambli Kosmikud basskitarristina tuntud “Kõmmari” suri 2018. aasta 19. juuli öösel Tallinnas auto alla jäämisel saadud vigastustesse. Autoroolis oli väikese elektrifirma omanik Karel Šmutov.

Süüdistuse kohaselt sõitis Šmutov ohvrile Nõmmel Kivi tänaval tahtlikult otsa. 48aastase Rätte keha jäi lõpuks täielikult auto põhja alla.

Prokurör Kelly Kruusimägi sõnul ei peatanud Šmutov autot ka siis, vaid jätkas gaasi andmist. Tahtliku tapmise eest küsis prokurör kohtualusele 7 aastast vangistust.

Raivo Rätte tütar Senni Sofia Rätte nõudis seoses oma isa surmaga Šmutovilt tsiviilhagiga üle 66 000 euro nii mittevaralise kui varalise kahju hüvitamiseks. Raivo Rätte vend Toivo Rätte aga tahtis Šmutovilt saada rohkem kui 13 000 eurot moraalse ja materiaalse kahju hüvitamiseks.

Šmutov ennast süüdi ei tunnistanud. Ta ütles oma viimases sõnas: “Mul on väga-väga kahju, et sellised sündmused aset leidsid, aga mitte mingil juhul ei sooritanud ma seda tahtlikult.”

Šmutovit kaitsnud advokaadid Sirje Must ja Anu Vilt nõudsid kohtus oma kliendi täielikku õigeksmõistmist. Nad juhtisid kohtu tähelepanu sellele, et pärast otsasõitu helistas Šmutov häirekeskusesse ja kutsus maas raskete vigastustega lamanud Rättele esmaabi.

Advokaadid rajasid oma kaitsetaktika allaajamisele eelnenud sündmustele, rõhutades läbivalt “Kõmmari” agressiivset käitumist.

Raivo Rätte ja tema abikaasa Palmi Rätte (42) lahutasid 22. juunil 2018 oma abielu. Neile kuulus ühiselt Tallinnas Nõmmel asuv maja. Lahutuse käigus ei jõudnud endised abikaasad kokkuleppele, mis majast saab. Tolleks ajaks elasid nad lahus, sest Raivo töötas juba aastaid Helsingis psühhiaatriahaiglas õena.