"Sõjakuritegusid ei tohi unustada ega andestada. Sõda on kuritegu inimsuse vastu," ütles riigikogu esimees Henn Põlluaas oma avalduses. "Mõistame hukka Venemaa Föderatsiooni agressiivsetest geopoliitilistest ambitsioonidest lähtuvad katsed võltsida ja moonutada ajalugu ning süüdistada teisi enda sooritatud kuritegudes, sealhulgas sõja alustamises".

Põlluaasa sõnul on määratud luhtuma Kremli küünilised pingutused ohvrite kannatustest poliitilist kasu lõigata ning rahvaste vahel umbusku ja vaenu õhutada. "Vanasõna "Tõde tõuseb, vale vajub" peab paika ka rahvusvahelises suhtluses," märkis Põlluaas. "Paraku ei tõuse tõde ise, seda peab toetama globaalse ajaloomälu tugevdamisega."

Põlluaasa sõnul kaitseme II maailmasõja ohvreid mälestades autentset ajaloomälu. "Meie kohus on säilitada autentset ajaloomälu, et ei ununeks totalitaarsete režiimide kuriteod, ja tõrjuda kõiki ajaloo võltsimise katseid. Tõese ajaloo tundmine võimaldab vastu seista demokraatiat ja rahvaste enesemääramisõigust ähvardavatele ohtudele," ütles ta.

Riigikogu juhtis sellele tähelepanu oma selle aasta 19. veebruari avalduses "Ajaloomälust ja ajaloo võltsimisest".

Riigikogu esimehe II maailmasõja lõpu aastapäeval tehtud avalduse täistekst asub siin. Nii Läti kui Leedu parlament tegid samasisulise avalduse.