Valitsus kehtestas 13. märtsil külastuskeelu lisaks haiglatele ka hooldekodudes. Kui selle ajani väitis veel mõni hoolde- või vanadekodu, et pole soovituslik nende maja elanikke külastada, siis sellest päevast lähtuti rangest keelust. Majja sisse said vaid töötajad, täna soovitas peaminister Jüri Ratas ka lähedaste saadetud pakkidest hooldekodus keelduda, et minimeerida haiguse levikut.

Iru hooldekodu direktor Terje Kraanvelt sõnas, et nende hooldekodus proovitakse elanike igapäevaelu võimalikult tavapärasena hoida. “Teeme seda selles ulatuses, mis meie võimuses,” selgitas ta. Need hooldekodu elanikud, kes ajalehte loevad ja televiisorit vaatavad, hoiavad end toimuvaga kursis, teistele jagavad Kraanvelti sõnutsi selget infot just hooldekodu töötajad.

334 kohaga hooldekodul isikukaitsevahendeid praegu jagub. “Kuna töö käib üldiselt tavapärase rütmi järgi, on kulunud isikukaitsevahendeid nii palju nagu varemgi. Tõsi küll, desovahendid on iga kriitilise koha peal,” märkis Kraanvelt. Seni pole hooldekodus ühtegi koroonakahtlust olnud. “Kui olukord peaks kriitiliseks minema ja mitmed meie majast haigestuvad, siis läheb isikukaitsevahendeid kindlasti rohkem vaja. Valitsus siiski ütles, et enne vajaduse tekkimist ei tasu neid vahendeid kokku koguda,” rääkis Kraanvelt.

Hooldekodu on valmistunud ka mustemaks stsenaariumiks, kui nende elanikud peaksid viirusesse nakatuma. “Meil on kriisiplaan, mille järgi vajadusel tegutseme, seega oleme valmis,” kinnitas direktor.

Hirmu tuleviku pärast Kraanvelt ei tunne. “See ei ole mõistlik, olukorrale peab lähenema ratsionaalselt,” teatas ta.

Seni on valitsus tema hinnangul hästi kriisi ohjamisega hakkama saanud ja midagi tal ette heita pole. “Panen eestlastele südamele, et püsige kodus, sedasi saame koos haigusele vastu,” meenutas Kraanvelt.

Terviseamet tuletab meelde ja rõhutab, et:

Rangelt on keelatud külastused hooldekodudesse, sest see seab ohtu hoolealuste tervise.

Inimeste vahel kontaktide vähendamine on väga oluline, sest teisiti ei ole võimalik haiguse levikut piirata.

Samuti tuleb lähinädalatel vältida hooldekodu elanike liikumist hooldekodude vahel ning hoiduda uute elanike vastu võtmisest. Hooldusvajadusega eakate puhul tuleb pöörduda elukohajärgse kohaliku omavalitsuse poole vajalike kodus osutatavate teenuste saamiseks.

Terviseamet, sotsiaalministeerium ja sotsiaalkindlustusamet on välja töötanud juhise, kuidas käituda nakkuskahtlusega kliendi või töötajaga hoolekandeasutuses. Juhis on saadetud kõikidele hoolekandeasutustele. Sotsiaalkindlusamet on hooldekodudega pidevas kontaktis ja valmis juhtumipõhiselt olukorrale reageerima.

Viimastel nädalatel on sotsiaalkindlustusamet koostöös terviseametiga aktiivselt tegelenud hooldekodude teavitamisega ja selgitamisega, et hügieeninõuete järgimine on nakatumise ennetamisel määrava tähtsusega. Iga teenuseosutaja vastutus on tagada, et kõik soovitused ja meetmed oleksid maksimaalselt rakendatud.

Seoses riigis välja kuulutatud eriolukorraga kehtib kõigis sotsiaalhoolekandeasutustes, haiglates ja kinnipidamisasutustes külastuskeeld, esialgu 1. maini 2020, kui valitsus ei otsusta teisiti.